15.08.2023 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozemkový úřad získá téměř sto tisíc zemědělských pozemků neidentifikovaných majitelů

Státní pozemkový úřad (SPÚ) od příštího roku zvýší zhruba o čtvrtinu počet pozemků, se kterými hospodaří. Stát získá asi 95 tisíc zemědělských pozemků s dostatečně neidentifikovanými vlastníky. Výměra půdy spravované úřadem vzroste téměř o pětinu. Většinu pozemků tvoří orná půda a trvalé travní porosty. Sdělila to mluvčí úřadu Petra Kazdová.

Pozemky s neidentifikovanými vlastníky přecházejí do majetku státu od 1. ledna 2024 na základě občanského zákoníku. Pozemkový úřad bude za nově nabyté pozemky od uživatelů požadovat úhradu.

Chybějící údaje o vlastníkovi

Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) má nemovitost nedostatečně identifikovaného vlastníka v případě, kdy v katastru není zapsané žádné jméno nebo zápis neumožňuje dostatečnou identifikaci. Většina takových zápisů je z doby před rokem 1989, kdy se katastr řádně neudržoval a v určitém období se ani nevedl. ÚZSVM bude pozemky, které přejdou do majetku sátu, dále převádět na další státní instituce. Například lesní pozemky získá státní podnik Lesy ČR. Pozemkový úřad dostane nemovitosti, které tvoří zemědělský půdní fond, což jsou orná půda, vinice, chmelnice, zahrady, ovocné sady nebo trvalé travní porosty.

"V celkovém objemu se jedná o cca 95.000 pozemků s výměrou téměř 25.000 ha, respektive 20.000 ha, pokud zohledníme spoluvlastnické podíly," uvedla Kazdová. Úřad nebude přebírat zhruba 800 pozemků, které se nacházejí na území národní parků a maloplošných zvlášť chráněných územích, které získají specializované státní instituce. Největší podíl, zhruba 64.000 pozemků, tvoří orná půda s výměrou zhruba 16.000 hektarů. Dalších asi 21.000 pozemků o výměře přibližně 3000 hektarů jsou trvalé travní porosty, uvedla mluvčí.

Vyšší pachtovné

Úřad bude od 1. ledna 2024 za užívání zemědělských pozemků požadovat úhradu. Již dříve také oznámil, že od 1. srpna letošního roku zvýší pachtovné za pronájem zemědělské půdy v majetku státu. Nově to bude 5,8 procenta z průměrné ceny, doposud to od roku 2014 bylo 2,2 procenta. "Dále budou nabyté pozemky využity zejména pro tvorbu rezervy státních pozemků pro realizaci rozvojových programů státu, pozemkové úpravy a řešení problémů sucha a zadržování vody v krajině, směny pozemků či vydávání náhradních pozemků podle zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku," doplnila Kazdová. Uvedla, že pro úřad bude záležitost náročná časově i personálně.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových již dříve uvedl, že k 1. únoru letošního roku bylo v evidenci katastru nemovitostí 342.952 položek s nedostatečně identifikovaným nebo neznámým vlastníkem a 121.423 nedostatečně identifikovaných osob. Úřad upozorňuje, že jednu nemovitost může vlastnit více nedostatečně identifikovaných vlastníků a jeden vlastník zároveň může mít více nemovitostí. Reálně jde tedy o 147.004 pozemků, zejména orné půdy, luk a lesních pozemků, a 3555 staveb.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down