Pozemkový úřad počítá s realizací dalších opatření do krajiny zhruba za dvě miliardy korun

Státní pozemkový úřad (SPÚ) za rok 2022 zrealizoval celkem 35 stavebních objektů vodohospodářského typu na celkové rozloze 17,25 hektaru plochy v hodnotě 352 milionů korun. Letos je připraven zrealizovat opatření do krajiny zhruba za dvě miliardy korun. Sdělila to tisková mluvčí SPU Petra Kazdová s odkazem na Světový den mokřadů, který si svět připomíná 2. února.

Přestože mokřady patří mezi nejdůležitější ekosystémy, jejich rozloha se zmenšuje a počet klesá. Česká republika aktuálně eviduje 14 mokřadů mezinárodního významu. Mezi nejvýznamnější patří například Krušnohorská rašeliniště nebo Mokřady Dolního Podyjí. Státní pozemkový úřad se snaží svými realizacemi vodohospodářských zařízení přispět ke zvýšení počtu revitalizovaných nebo nově vytvořených mokřadů, které fungují efektivněji než klasické rybníky a jsou klíčové pro zadržování vody v krajině. Mezi významné příklady dobré praxe SPÚ lze zařadit zejména realizace v Bělotíně, Brodu nad Dyjí, Bynovci na Děčínsku, Čehovicích, Černilově (Boháčův lesík), v Drslavicích (na pravém břehu Holomně), Horním Lánově, Košíně, Lichkově, Lukavicích u Rychnova nad Kněžnou, Prosiměřicích, Skřípově, Sověnicích nebo Štěpánově u Leštiny. „Mokřady zadrží v krajině více vody než umělé nádrže. Jsou přirozenou zásobárnou vody a specifickým prostředím pro různé druhy rostlin a živočichů. Jsem proto přesvědčen, že se jedná o účelně vynaložené prostředky pro boj se suchem.“ dodal ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu Martin Vrba. Podle něj investice do těchto opatření jsou připraveny i pro rok 2023. „Důležitým zdrojem financování bude právě Národní plán obnovy (NPO), do jehož příprav se SPÚ počínaje rokem 2020 aktivně zapojil. V krajině tak vzniknou opatření zelené a modré infrastruktury zhruba za 700 milionů korun,“ sdělil Vrba. Také mokřady, které vznikly v rámci pozemkových úprav, lze do 28. února přihlásit do 16. ročníku soutěže Žít krajinou 2022. Soutěž, zaměřenou na komplexní pozemkové úpravy, pořádá SPÚ ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy již od roku 2006.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down