(aš) – Senát Parlamentu České republiky na své 15. schůzi dne 11. ledna 2012 projednal návrh zákona o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů (senátní tisk č. 252) a vrátil jej sněmovně s pozměňovacím návrhem. Zákon v jednom předpisu soustřeďuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů.
Zákon ve vztahu k bioplynovým stanicím nově stanoví v § 4, odst. 5., písm. c, že v případě elektřiny vyrobené z bioplynu se podpora elektřiny z obnovitelných zdrojů vztahuje pouze na elektřinu vyrobenou v kombinované výrobě elektřiny a tepla, která využívá bioplyn vznikající alespoň ze 30 % z jiné biomasy, než je cíleně pěstovaná biomasa na orné půdě a na travním porostu a která zajistí efektivní využití pro alespoň 50 % primární energie biomasy, ze které je bioplyn vyroben. Vlastní technologická spotřeba elektřiny a tepla výrobny elektřiny se přitom nezapočítává. Způsob vykazování množství cíleně pěstované biomasy na orné půdě a na travním porostu při výrobě bioplynu bude stanovovat prováděcí právní předpis.
Důvodem pro tyto změny byl především fakt, že pojem biomasa rostlinného původu byl velmi široký a obtížně definovaný. Schválená úprava zpřesňuje formulaci a do budoucna umožní přesný výklad. Cílem pozměňovacího návrhu je požadavek, aby bioplynové stanice neměly jako jedinou surovinu biomasu pocházející z orné půdy, a to především s ohledem na potravinovou bezpečnost a ochranu půd proti erozi.
Zákon také snižuje státní podporu výroby elektřiny z biometanu, a to ze 4000 na 1700 korun na megawatthodinu spalného tepla. Snížení příspěvku pro výrobu elektřiny z biometanu a další změny navržené horní komorou mají podle senátorů ušetřit státu do roku 2020 kolem 50 miliard korun.