18.08.2004 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor, aby intervenčním nákupem nezmizela velká část našeho obilí

Vyšší letošní úroda v Pardubickém kraji zaplní prázdné sklady po loňské sklizni. Část sklizeného obilí se vyveze na zahraniční trhy. Určitá část bude nabídnuta státu pro intervenční nákup a tím se toto obilí stane majetkem Evropské unie. V tomto směru však musíme být velmi opatrní, aby od nás nezmizelo velké množství letos vyrobeného obilí, upozornila ředitelka Regionální agrární komory Jarmila Vlasáková.

V Pardubickém kraji sklidili zemědělci více než polovinu obilovin z celkově osetých zhruba 95 tisíc hektarů orné půdy. Zatímco vloni výnosy dosáhly v průměru asi 4,2 tuny, letos 5,4 tuny z hektaru. Není to však číslo konečné, ještě se bude sklízet v horských oblastech s horšími podmínkami pro hospodaření, takže se mohou celkové výnosy snížit, uvedla Vlasáková.
Výkupní ceny jsou podle Vlasákové zatím v jednotlivých regionech rozkolísané. Za potravinářskou pšenici dostanou pěstitelé nyní 3200 až 3500 korun za tunu, u krmného obilí je cena za tunu 2900 až 3300 korun. Většina zemědělců v současné době ale komodity neprodává, dodala ředitelka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down