Pozor i na nízce patogenní chřipku

Ačkoli v České republice dosud nebyla zjištěna nízce patogenní ptačí chřipka, v řadě evropských zemí se objevuje. Nejde o vysoce patogenní typ, velmi nebezpečný a rychle se šířící H5N1, ale o typ H5N7. I při jeho výskytu se ale přijímají veterinární opatření, upozornil mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Právě proto Státní veterinární správa ČR upozorňuje všechny krajské veterinární správy, že je třeba vůči nákaze aviární influenzou ještě více obezřelosti. Nízce patogenní chřipka byla zjištěna například v chovech v Norsku, Belgii, Německu, Itálii či Polsku. Nevymezují se tak rozsáhlá ochranná pásma jako při výskytu vysoce patogenní chřipky, nicméně i v těchto případech se nemocná drůbež usmrcuje a neškodně se odstraňuje. To znamená, že se podnikají všechny kroky, aby se zamezilo šíření i této nákazy, upřesnil Duben.
Nízce patogenní aviární influenza je podle Dubna zákeřná tím, že příznaky u nemocné drůbeže jsou velmi málo patrné, a to třeba i u krůt, které jsou jinak na nákazy velmi citlivé.
Zatím byla naše republika od typu H5N7 ušetřena. Lze to přičíst tomu, že máme zkušenost z roku 2007, tedy především chovatelé a veterinární lékaři „v terénu“. Všichni ti, kdo se setkali s výskytem aviární influenzy ve východních Čechám v roce 2007, si uvědomili, že veterinární opatření a varování mají smysl a že plnění všech veterinárních opatření i plnění dosud platných mimořádných veterinárních opatření je jedinou možnou ochranou před zavlečením nákazy do chovů, uvedl Duben.
Stále tedy platí veterinární opatření na jejichž základě mají chovatelé hlásit sami nebo prostřednictvím smluvních veterinárních lékařů krajské veterinární správě jakoukoli podezřelou změnu zdravotního stavu chované drůbeže. I nadále také probíhá monitoring volně žijících ptáků i doma chovaných ptáků. Dosud u nás zmíněný typ H5N7 nebyl zjištěn. To však neznamená, že tento virus, který způsobil onemocnění drůbeže či ptáků v okolních zemích se nevyskytuje i na našem území. Proto je nutné, abychom byli připraveni, varuje Duben.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *