Pozor na dovoz svačinek ze zemí mimo Evropskou unii

Veterináři varují turisty před vozením "svačin" živočišného původu, jako jsou maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, ze zemí mimo Evropskou unii do tuzemska. Loni jich celníci zachytili 1,37 tuny. Právě z nich se mohl do Česka dostat i africký mor prasat. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Ze zemí mimo EU platí zákaz na dovoz živočišných výrobků pro osobní spotřebu. "Právě jednou z možných příčin aktuálního výskytu afrického moru prasat v ČR by mohl být i přenos masem nebo masnými výrobky," řekl mluvčí.

Zákaz se nevztahuje na dovoz z nečlenských evropských zemí - Andorry, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska. Pro státy jako Grónsko, Faerské ostrovy a Island platí, že si mohou cestovatelé dovézt maximálně deset kilogramů těchto produktů. Pokud celníci v zavazadlech produkty živočišného původu, které nemohou být propuštěné na území EU, objeví, zabaví je a předají k likvidaci. "Stejná pravidla platí i pro balíky zaslané poštou či kurýrní službou anebo pro produkty živočišného původu nakoupené přes internetové obchody ve třetích zemích," dodal Vorlíček. Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda má nařízení své opodstatnění. "Při dovozu živočišných potravin ze třetích zemí hrozí riziko zavlečení nebezpečných patogenů, které se jinak v EU nevyskytují, a tudíž by mohly způsobit závažné nákazy jak u lidí, tak i u zvířat. Z těchto důvodů je dovoz potravin z masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků z třetích zemí vyjma některých států zakázaný," řekl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down