17.11.2004 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na evidenci pozemků na Slovensku

Pozemky nezjištěných vlastníků budou přecházet do vlastnictví slovenského státu. Týká se to i občanů České republiky, vlastníků pozemků na území Slovenské republiky. K těmto převodům bude docházet v souladu s ustanoveními příslušných právních předpisů, upozornil tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství ČR Martin Severa.

Z právních předpisů vyplývá, že dnem 1. září 2005 pozemky nezjištěných vlastníků, které jsou zapsány v katastru nemovitostí nejméně jeden kalendářní rok, přecházejí jako opuštěné do vlastnictví státu a do správy Slovenského pozemkového fondu. V případě, že do 1. září 2005 nebudou pozemky nezjištěných vlastníků zapsány v katastru nemovitostí nejméně jeden kalendářní rok, anebo se zapíší do katastru nemovitostí po 1. září 2005, přejdou po uplynutí jednoho kalendářního roku ode dne zápisu jako opuštěné do vlastnictví státu a do správy Slovenského pozemkového fondu. K prvním převodům by tak mělo dojít k 1. září 2006.
Ve prospěch státu může být převedeno asi dva miliony parcel, které mají následně získat obce. Podle evidence Slovenského pozemkového fondu dosáhla k 31. prosinci 2003 celková výměra pozemků nezjištěných vlastníků 238 tisíc hektarů. Z toho je 134 tisíc ha orné půdy, 55 tisíc ha trvalých travních porostů, 41 tisíc ha lesní půdy. Slovenský pozemkový fond v současnosti eviduje 496 tisíc nezjištěných vlastníků, informoval Severa.
Aplikace zákona č. 219/2000 Z.z., kterým se mění zákon NR SR č. 180/1995 Z.z., o některých opatřeních na uspořádání vlastnictví k pozemkům se vztahuje na oprávněné osoby (pozemek jim, nebo jejich dědicům patřil a nebyl státem zkonfiskován) bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou občany Slovenské republiky. Proto je v zájmu všech občanů České republiky, kterých se tento právní předpis týká, zjistit si další podrobnosti ohledně svých pozemků. Využít lze internetové stránky Geodetického a kartografického ústavu Bratislava - www.gku.sk , evidovaný seznam nezjištěných vlastníků naleznete na www.pozfond.sk , (pod odkazem "zoznam nezistených vlastníkov") a plné znění zákonů naleznete na www.jaspi.justice.gov.sk

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down