09.09.2003 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na jihoafrického brouka

Jak říkají Angličané „malý úlový brouk“ (Small Hive Beetle) byl zatím zjištěn již v Severní Americe, Austrálii a jeho výskyt byl hlášen již ze severu Afriky, z Egypta, odkud je to do Evropy kousek. Jak Aethina Tumida, tmavý, zavalitý a 5 až 7 milimetrů velký brouk s bambulkovitými tykadly může včelám škodit?

Z vajíček, které samička naklade do úlu, se vylíhnou žravé larvy, kterým chutná med, pyl, plástve i včelí plod. Výkaly tumidích larev způsobují i kvašení medu a vše páchne po shnilých pomerančích. Evropské včely se tomuto nepříteli neumí bránit.
Brouk Aethina Tumida není závislý jen na včelách, larvy se mohou například živit i přezrálým ovocem. Asi po čtrnácti dnech se rozlézají do okolí, do vzdálenosti několika desítek metrů, a zakuklují se v půdě asi v půlmetrové hloubce. Dospělci vyletují po 6 až 8 týdnech, záleží na teplotě.
Zatím není známý žádný účinný léčebný postup proti tomuto broukovi. Lze tedy jen upozornit na to, aby si nikdo nevozil ze zahraničí včely ani matky.
Bohužel úbytek včelstev v mnoha zemích západní Evropy, zejména pak v Německu, ať již z důvodu výskytu varroázy a nebo z důvodu nezájmu o včelaření, které je především pro mladé lidi ekonomicky málo zajímavé, vedl k tomu, že se v poslední době do těchto zemí dovážely i včelí roje. A to by mohlo být z hlediska zavlečení tohoto brouka, který ještě nemá ani české jméno, velmi nebezpečné. Nelze ani vyloučit možné zavlečení larev s jižním ovocem, proto je třeba i tomuto riziku věnovat pozornost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down