08.01.2003 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na krávy a prasata z Brazílie!

Jelikož v Brazílii se v některých oblastech objevila slintavka a kulhavka, rozhodla Státní veterinární správa ČR od 10. 1. 2003 do odvolání zakázat z Brazílie dovoz a tranzit všech vnímavých zvířat, a to domácích i volně žijících.

Zejména jde o přežvýkavce a prasata, dále o jejich produkty jako sperma, vaječné buňky a embrya a živočišné produkty, které nejsou ošetřeny způsobem, který zaručuje destrukci viru slintavky a kulhavky.
Nadále je možný dovoz brazilského hovězího masa ze zemí EU, tzv. reexport. Podmínky pro takovýto dovoz jsou následující: hovězí musí být vykostěné a pochopitelně ze závodů schválených pro dovoz do EU, po celou dobu přepravy nesmí být pH masa vyšší než 5,8 a případný dovoz je možné uskutečnit do ČR pouze přes hraniční přechod Rozvadov nebo Ruzyně.
Státní veterinární správa ČR pozorně sleduje nákazovou situaci u hospodářských i divoce žijících zvířat ve všech zemích světa s cílem vyvarovat se pro naše chovy i pro lidi všech rizik. Zejména v předjaří je pak aktuální například právě propuknutí slintavky a kulhavky. Toto onemocnění se u nás u hospodářských zvířat objevilo naposledy v roce 1975.
Naše republika se v uplynulých letech ubránila jejímu zavlečení díky důsledným veterinárním opatřením, a to z některých evropských zemí, zejména z Velké Británie, kde slintavka a kulhavka způsobila obrovské ztráty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down