Pozor na mimořádně silný nálet mšice v porostech brambor

Ve 22. týdnu byl zaznamenán prudký nárůst náletu mšic do Lambersových misek umístěných v porostech sadbových brambor. Jedná se o mimořádně extrémní počty, a to hlavně u mšice broskvoňové, která se sleduje pro schopnost přenášet jak neperzistentní viry brambor (PVY, PVA, PVM a PVS), tak perzistentní virus svinutky bramboru (PLRV). Informoval o tom Ing. Svatopluk Rychlý z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Brno.

Letos nastal podle Rychlého lokální přelet, monitorovaný Lambersovými miskami u mšice broskvoňové i ostatních druhů mšic, s ohledem na vzcházení brambor velmi časně. Tato skutečnost je podle Rychlého zarážející, protože v sacích pastech byla na stanici Lípa u Havlíčkova Brodu první mšice broskvoňová zachycena až ve 21. týdnu, konkrétně 26. května, a odchyty jsou zatím poměrně slabé, pouze v řádech kusů. Naopak v Lambersových miskách jsou počty ulovených mšic extrémní. Ty byly do porostů instalovány dříve, než je obvyklé, a monitoring se tak začal provádět již těsně před vzejitím brambor.

Již v prvních dnech sledování převyšují úlovky několikanásobně maximální hodnoty celé sezóny. Nadprůměrný nálet mšice broskvoňové je zaznamenáván již třetím rokem. To odpovídá období, kdy vegetačním sezónám předcházely zimy s mírným počasím. Otázkou tak zůstává, zda se jedná o potomky anholocyklických mšic, které přezimovaly mimo venkovní prostředí, popřípadě v porostech řepky (tam jsou v posledních letech na podzim pozorovány velmi silné populace), nebo se jedná jen o potomky zakladatelek vylíhlých z vajíček na broskvoních. Tato skutečnost se podle síly zjištěného výskytu jeví jako méně pravděpodobná.

„Ze zkušeností zemědělské praxe jsou právě časné nálety velmi rizikové z hlediska přenosu viróz,“ varuje Rychlý. U porostů, které nebyly insekticidně namořeny, proto doporučuje provést bezodkladně ošetření aficidy.

„Průběh přeletu bude dále sledován. Výsledky zjištěných úlovků z Lambersových misek jsou v týdenních intervalech zveřejňovány na webových stránkách ÚKZÚZ, v sekci Ochrana proti škodlivým organismům, záložce Aphid Bulletin. Kromě misek z lokality Lípa u Havlíčkova Brodu jsou k dispozici také sledování z Březové u Opavy, Pelhřimova a Krásného údolí u Karlových Varů,“ upozornil Rychlý.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down