30.06.2000 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na návrh novely zákona o účetnictví

Podle návrhu novely zákona o účetnictví, o níž se předpokládá, že by měla vstoupit v platnost od 1. ledna příštího roku, by k tomuto datu měli všichni, kteří doposud účtovali v jednoduchém účetnictví a mají více než minimálně 10 zaměstnanců, přejít povinně na podvojné účetnictví.

Pro podnikatele, kterých by se tato úprava týkala, by to podle Bedřicha Dandy, předsedy Svazu podnikatelů ČR, znamenalo mimo jiné zakoupení nového softwaru na vedení účetnictví. Je otázka, nakolik by složitější způsob účtování zvládli bez pravidelné pomoci odborníka, nebo aniž by byli nuceni přijmout další sílu. Pokud by byla novela opravdu přijata, měli by podnikatelé velmi malý časový prostor na uskutečnění těchto změn.
Daleko horší by však pro podnikatele byly důsledky, které vyplývají z rozdílu účtování v jednoduchém a podvojném účetnictví. Pokud by nedošlo k nějaké další úpravě, vznikla by těmto podnikatelům dodatečná daňová povinnost, neboť tímto v podstatě administrativním aktem by se jim zvýšil zdanitelný zisk o hodnotu zásob a o rozdíl z neuhrazených pohledávek a závazků. (V jednoduchém účetnictví jdou do zdanitelného zisku peníze až v okamžiku, kdy je skutečně za své zboží či služby podnikatel dostane, v podvojném účetnictví tehdy, kdy je vystavena faktura.) V době, kdy si zvláště zemědělci a potravináři stěžují na dlouhé doby splatnosti, kdy ne vždy dostanou za všechny své pohledávky zaplaceno, by to bylo i pro podnikatele v agrokomplexu, kterých by se novela týkala, velkým problémem.
Dne 27. června hlasovala Poslanecká sněmovna o návrhu na zamítnutí zmíněné novely. Přestože přítomní pravicově orientovaní poslanci se (až na Vladimíra Mlynáře z Unie svobody, který se zdržel hlasování) vyslovili pro její zamítnutí, prošel návrh novely do třetího čtení. Při hlasování totiž chyběly hlasy 20 poslanců pravicových stran, kteří nebyli v té chvíli ve sněmovně přítomni.
Nadějí pro všechny, které by měla novela postihnout, tak podle Dandy zůstává další jednání ve sněmovně, kde by se mělo rozhodnout o pozměňovacím návrhu. Ten by hranici počtu zaměstnanců posunul k 25 lidem a povinnost přechodu odložil na 1.1.2003.
Pokud bude novela přijata v současném znění, povede podle Dandy k ožebračení podnikatelů, kterých se dotkne, a ke zvýšení nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných se zvýší nejen krachy podnikatelů, ale také tím, že se někteří z postižených budou řešit svůj problém propouštěním tak, aby počet jejich zaměstnanců nepřekročil novelou stanovený limit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down