10.06.2008 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na předregistraci

Od počátku června letošního roku do konce listopadu mají podniky možnost předregistrovat chemikálie, které vyrábějí nebo dovážejí, u Evropské agentury pro chemické látky (ECHA). Přikazuje jim to nařízení o registraci, hodnocení, povolování a omezování některých chemikálií označované zkratkou REACH. Tuto povinnost mají všechny subjekty, které vyrábějí nebo dovážejí více než tunu jednotlivých chemikálií ročně. REACH se vedle výrobců a dovozců chemických látek týká i některých jejich zpracovatelů. Podrobné informace jsou na internetové stránce echa.europa.eu, text nařízení v češtině je dostupný například přes internetovou stránku Svazu chemického průmyslu (www.schp.cz).

Předběžná registrace umožňuje firmám předložit úplnou dokumentaci pro registraci později, a to do roku 2010, 2013 popřípadě 2018. Při předběžné registraci musí daný subjekt předložit základní informace, tj. podrobné údaje o sobě a název dané chemikálie, Evropské agentuře pro chemické látky. Tato předběžná registrace je na rozdíl od úplné bezplatná. Pokud podniky předběžnou registraci neudělají, nebudou moci po 1. prosinci 2008 pokračovat ve výrobě nebo dovozu chemických látek, a to do doby, dokud nepodstoupí úplnou registraci. Evropská agentura pro chemické látky počítá s tím, že žádostí o předběžnou registraci dostane kolem 180 tisíc.
EU vyrábí 34 procent všech chemických látek na světě, což odpovídá 2,5 procenta jejího rozpočtu. Přitom většinu, tj. asi 95 procent produkují malé a střední podniky. Chemický průmysl unie zaměstnává 1,7 milionu lidí přímo, další tři miliony v navazujících sektorech. Před rokem 1981 bylo na trhu 30 000 látek a do roku 2005 vzniklo 30 000 nových a 4000 meziproduktů. Dopady, které zavedení zmíněného nařízení přinese, se budou pohybovat v desítkách miliard eur a podniky budou nuceny investovat zhruba 28 mld. eur. Kritici nařízení se obávají toho, že řada podniků zanikne a vzroste nezaměstnanost. Očekávat se dá i růst cen chemických látek.
Evropská agentura pro chemické látky má sídlo v Helsinkách. Jejím úkolem je zajišťovat registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek tak, aby tyto postupy vyplývající z nařízení REACH byly v celé EU stejné. Cílem je bezpečné používání chemických látek v EU a údajně i konkurenceschopnost evropského průmyslu. Právě o ni však mají kritici nařízení vážné obavy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down