28.04.2000 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na škůdce a zlatokopecké firmy

„Dnes máme v republice asi 220 tisíc drobných vlastníků lesa, jimž většinou chybí profesionální znalosti. Přitom každý majitel je ze zákona se povinen o svůj les starat a nepřipustit, aby se mu v něm rozmnožovali škůdci,“ řekl nám Josef Balek z ministerstva zemědělství.

„Proto jsme založili Lesní ochranou službu, která je součástí Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti," řekl Balek a dodal: " Chceme, aby vlastník lesa okamžitě reagoval na cokoliv, co se mu nezdá být v pořádku na jeho majetku, popřípadě na majetku jeho souseda. Aby se poradil se svým lesním hospodářem nebo zatelefonoval na Lesní ochranou službu, která bezplatně poskytne poradenský servis. Svého odborného lesního hospodáře má každý vlastník, ať již si ho zvolil sám, nebo mu ho přidělil okresní úřad. Od vlastníků, kteří bydlí od svého majetku ve značné vzdálenosti, chceme, aby se alespoň seznámili se svým lesním hospodářem a byli s ním ve styku. Majitelům, kteří to nemají do svého lesa příliš daleko, vzkazujeme, aby do svého lesa co nejčastěji chodili a všímali si všech změn,“ upozornil Balek s tím, že je nutné soustavně vyhledávat stromy nemocné, zraněné a poškozené a tyto stromy přednostně těžit, protože umožňují gradaci škůdců. Napadené stromy se musí asanovat, a to pouze přípravky schválenými pro lesní hospodářství. Majitelé by si také měli všímat jakýchkoli abnormalit v asimilačním aparátu, tedy tvarových i barevných změn listů či jehlic, případně jejich prořeďování. Nově založený les je nutno chránit před zarůstáním buření i před okusem zvěří. A na co dále by si majitelé lesa měli dávat pozor? Hlavně na zlatokopecké firmy, které jim pod slibem lukrativního zpeněžení jejich les vybrakují. Majitelé pak zaplatí nejen pokutu za neplánované těžby, ale také nemalé náklady na zalesnění, které u 1 ha převyšují 60 tisíc korun. „Aby les jako majetek přinášel soustavný zisk by měl mít sta a sta hektarů. MZe proto finančně podporuje sdružování vlastníků lesa do větších uskupení, v nichž jsou pak schopni svůj les obhospodařovat racionálně a s výnosem,“ uzavřel.Balek.

Lesní ochrannou sluižbu vede dr. František Soukup. Telefonní číslo: 02/ 579 21 643

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down