Pozor na výkyvy teplot a horka

Měnící se teploty v jarním období mohou přispět ke zkažení krmení. Při vysokých teplotách se krmivo snadno zapaří a zplesniví. Problémy mohou nastat také s napájecí vodou a její kvalitou. Na jaře a v létě jsou totiž aktivní cizopasníci a parazité, hmyz a vnější parazité (ektoparazité), ale i vnitřní – endoparazité. Nyní je vhodná doba na prověření zejména venkovních napajedel, připomíná chovatelům mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Upozornil na možné potíže při přesunech zvířat, zejména v očekávaných vedrech. Podle Dubna by se zvířata měla transportovat v době ranního chladu.
Dále mluvčí upozorňuje chovatelská zařízení, kde je větrání s nucenou ventilací, že může být výpadek elektrického proudu. Problémům se dá podle něj předejít. Svědčí o tom hlášený výpadek proudu v drůbežárně na Brněnsku v uplynulých dnech, kdy majitel včas požádal o pomoc hasiče, kteří pomohli zajistit náhradní zdroj a180 000 slepic bylo zachráněno.
Problémy s vysokými teplotami se mohou týkat pochopitelně i výrobců a přepravců potravin živočišného původu. Veterinární předpisy, které tyto činnosti upravují, stanoví takové podmínky, aby rizika narušení či kontaminace surovin a potravin byla eliminována. To znamená, že v každém případě se musí dodržovat podmínky chladicího řetězce. V prostředcích využívaných pro přepravu jsou například instalovány teploměry a zařízení registrující výkyvy teploty. To vše je i předmětem kontrol státního veterinárního dozoru. V poslední době však dozor nezaznamenal problémy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *