15.12.2004 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozvaní zástupci řetězců na schůzku s ministry nedorazili

Pracovní snídaně ministrů zemědělství, financí a průmyslu a obchodu s představiteli obchodních řetězců se dnes nekonala. Hlavním důvodem, proč se tak rozhodli z řetězců Makro, Ahold, Tesco, Carrefour a Globus bylo, že k jednání odmítli přizvat Svaz obchodu a cestovního ruchu, tedy jejich reprezentaci, oznámila prezidentka tohoto svazu Helena Pískovská v dopise adresovaném ministru zemědělství Jaroslavu Palasovi.

Na plánovaném setkání se mělo hovořit o obchodní politice těchto firem a nešvarech, na něž poukazují dodavatelé. Těm se například nelíbí přílišné stlačování cen, prodej pod náklady, lhůty splatnosti nebo regálné. Schůzky se zúčastnil pouze zástupce Delvity.
Prezidentka Svazu uvedla i další důvody neúčasti řetězců. Podle ní setkání nebylo svoláno s dostatečným předstihem, chyběl i jednoznačný program jednání. V pozvánce bylo jako téma uvedeno "Úloha maloobchodní sféry v národním hospodářství ČR jako nového člena Evropské unie." Dále poukázala na to, že schůzka byla předem avizována sdělovacím prostředkům bez ohledu na názor dalších účastníků.
Ministr zemědělství Jaroslav Palas vyjádřil lítost nad tím, že řetězce odmítly komunikovat. Dveře k dalšímu jednání podle něj uzavřeny nejsou. Zároveň upozornil, že MZe má i jiné nástroje, které může použít k řešení zmíněných připomínek. Podle mluvčího Severy se někteří obchodníci v tuzemsku chovají tak, jak by si to ve svých mateřských zemích nedovolily. Jednání ministerstvo považovalo za lepší způsob, než řešit zmíněné problémy tvrdším způsobem prostřednictvím zákonů nebo jiných forem, dodal. Přinejmenším je velmi neslušné přijmout pozvání od tří ministrů a v den schůzky se omluvit, řekl Severa. Původně ministerstva oslovila pět firem, poté se samy přihlásily i další. Zájem projevilo jedenáct řetězců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down