PPF má právo na koupi Českého oleje, který ovládá Setuzu

Společnost PPF Investments získala přednostní právo na koupi společnosti Český olej, která ovládá přes 90 procent akcií Setuzy. Jak vyplývá z tiskové zprávy PPF, opce byla sjednána na šest měsíců, během kterých chtějí obě strany vyřešit čtyřmiliardovou pohledávku státu za Setuzou.

Setuzu nyní prostřednictvím Českého oleje ovládá skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra. „PPF Investments v současné době analyzuje alternativy řešení dlouhodobě problematického vztahu mezi společností Setuza a státem, které by bylo ve prospěch všech zúčastněných stran,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Pavel Kuta. Zároveň potvrdil, že o pohledávku státu projevila PPF písemný zájem.
Pohledávka za Setuzou ve výši 4,1 miliardy korun je nyní v držení České konsolidační agentury. Vláda ji chce převést na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) pod ministerstvo zemědělství. To by pak pohledávku přeměnilo v akcie, a získalo tím pro stát opět podíl v Setuze.
Ministr zemědělství Jan Mládek zatím nechtěl dění kolem Setuzy příliš komentovat, protože podrobnosti dohody ještě nebyly zveřejněny. Nicméně stále dává přednost variantě, aby se stát pomocí zhruba čtyřmiliardové pohledávky pokusil opět získat v Setuze akciový podíl. Mládek se pozastavil nad tím, že PPF by měl získat majoritu v Setuze prostřednictvím společnosti Český olej, což podle jeho slov nezvyšuje důvěru vůči této transakci. Pokud by totiž PPF Investments koupila akcie Setuzy přímo, tak by podle Mládka musely být zveřejněny podrobnosti transakce včetně dohodnuté ceny, jelikož akcie Setuzy jsou veřejně obchodované. „V případě nákupu akcí Českého oleje, což je neveřejná akciová společnost, není povinnost zveřejňovat, za kolik to (podíl v Českém oleji) koupili. V tuto chvíli to ale nechci komentovat, protože bezpečně nevím, co vlastně nastalo,“ uvedl Mládek.
O podíl ve strategickém podniku stát přišel kvůli tajné opční smlouvě z roku 2002, kterou podepsal tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas. Na firmu Český olej muselo být převedeno 38 procent akcií firmy, dnes tato společnost ovládá 90,3 procenta akcií. Jejím jediným oficiálním majitelem je podnikatel Michal Zouhar, vystupuje však za ní především Pitr. Podle posudků se cena pohledávky státu pohybuje od 439 do 465 milionů korun, skupina Petra Kellnera za ní podle ČKA nabízí více. Setuza zatím pohledávku neuznává a započítává proti ní takzvanou Nemethovu pohledávku vůči státu. Pitr již dříve uvedl, že je připraven od zápočtu ustoupit a dluh uznat v případě dohody s PGRLF na společném řešení. Generální ředitel Setuzy František Janů již dříve uvedl, že vstup silného investora typu PPF by byl pro firmu přínosem a přispěl by ke zklidnění situace. Podle tisku PPF zkoumá i možnost koupě zemědělské firmy Agropol, díky čemuž by mohla vytvořit cenný potravinářský komplex. PPF je nejsilnější českou finanční skupinou, jejíž hodnota se odhaduje na více než 100 miliard korun, a která spravuje majetek za přibližně 200 miliard Kč. Vlastní například Českou pojišťovnu, eBanku a část CME, majitele Novy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *