12.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Práce v poškozených lesích už začaly

Stav nouze v lesích minulý týden skončil, státní podnik Lesy České republiky vyhlásil vítěze tendrů na likvidaci spadaného dřeva a vybrané firmy začaly těžit.

Ve státních lesích zůstalo po vichřici nejméně pět milionů metrů krychlových polomů, tedy- zhruba dvě třetiny letošní plánované těžby Lesů ČR. Vláda slíbila uvolnit 116 milionů korun na likvidaci následků lednového orkánu v národních parcích Krkonoše a Šumava. Do Krkonoš, kde vichřice poškodila přes 70 tisíc metrů krychlových dřeva, bude směřovat 28 milionů a na Šumavu, kde spadlo přes 600 tisíc metrů krychlových dřeva, což je zhruba šestinásobek tamějších ročních těžeb, zbylých 88 milionů korun. Lesy ČR věří, že se jim hlavní část kalamity v nejpostiženějších oblastech podaří zpracovat do konce června. "Úplná likvidace kalamity bude trvat zřejmě celý rok," řekl mluvčí podniku Tomáš Vyšohlíd.
Vítězem výběrových řízení na likvidaci větrné kalamity se stala společnost Less & Forest podnikatele Jana Mičánka. Ze 140 územních jednotek jí podnik Lesy České republiky přisoudil 25 oblastí. Druhou nejúspěšnější firmou je společnost LST, která uspěla na devíti jednotkách. Třetí nejúspěšnější je se sedmi získanými jednotkami společnost Lesy Hluboká nad Vltavou. Největší česká lesnická společnost CE WOOD vyhrála dvě zakázky. Hodnotícím kritériem byla nabídnutá cena. Smlouvy budou uzavírány pouze na těžbu a prodej kalamitního dříví včetně úklidu klestu. Podle objemu dříví je na druhém místě firma Jihočeské lesy České Budějovice, která by měla těžit asi 15 procent kalamity. Na třetím místě je Lesní společnost Stříbro s asi sedmi procenty těžby. Celkem se o kalamitní zakázky podělí přes 50 subjektů.
Odvolání stavu nouze neznamená zpřístupnění všech lesů. Například do některých lesů hlavně na Šumavě se lidé nepodívají ještě několik měsíců. Dřevorubci totiž nestihnou do letní sezony kalamitu zpracovat. Některé lesní cesty v Národním parku Šumava proto zůstanou zcela uzavřeny. Už nyní ví správci o 70 kilometrech cest, kam turisty nepustí. Podobná omezení lze očekávat i v Plzeňském a Karlovarském kraji. V rekreačních oblastech na území, pro které platil stav nouze, byli poškozeni někteří provozovatelé rekreačních zařízení, naopak těžební společnosti z pohromy profitují. Zatímco ještě na přelomu roku kvůli zastavení prací ve státních lesích mnohé z nich počítaly s propouštěním lesních dělníků, nyní naopak nové pracovníky hledají. Stav nouze totiž umožnil Lesům ČR zadávat práce bez výběrových řízení. "Varianta těchto tendrů nemusela vůbec nastat, kdyby platily původní smlouvy na práce v lesích. Takto se kvůli nesystémovému postupu Lesů ČR ztratil celý měsíc," řekl k tomu ředitel společnosti Lesy Hluboká nad Vltavou Miloš Balák.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down