08.08.2006 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pracovníků v lesích ubývá

Lesní hospodářství u nás zaměstnává stále méně lidí. Loni to bylo necelých 22 tisíc, tedy zhruba o desetinu méně než v předchozím roce. Pokračoval tak trend nepřetržitého poklesu po roce 1989. Vyplývá to ze Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství v roce 2005, kterou zpracovalo ministerstvo zemědělství.

Podle odborníků je snižování počtu pracovníků v odvětví důsledkem snah o zvyšování efektivnosti, úsporných a racionalizačních opatření. Hlavně v posledních letech se projevují i moderní technologie. V České republice se například výrazně zvýšilo používání harvestorů, které v jednom chodu strom porazí, odvětví i nařežou na jednotlivé sortimenty. Jejich produktivita je vysoká a je tak potřeba méně lidí v těžebních činnostech, řekl ředitel České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Jiří Kořínek. V pěstebních pracích podle něj podobná technologická revoluce nenastala a lidi na tuto činnost bývá spíš problém sehnat, protože o ni kvůli nízkým platům mnohdy mezi Čechy není zájem.
Nejvíce se loni propouštělo v soukromém sektoru - počet zaměstnanců tam klesl o 12,2 procenta a stav pracovníků se zde snížil na 13 600 lidí. Ve státních lesích ubyla zhruba čtyři procenta na 5800 osob a v obecních lesích dvě procenta na 2400 zaměstnanců.
Na počátku 90 let lesní hospodářství zaměstnávalo dvaapůlkrát více pracovníků než nyní. Podle Kořínka dlouhodobý úbytek pracovníků v lesním hospodářství výrazným způsobem ovlivnily restituce, kdy významná část lesů přešla ze státního vlastnictví do soukromých rukou, a také privatizace lesnických činností, kdy i práce ve státních lesích z velké části vykonávají soukromé firmy, usilující kvůli konkurenci o co nejvyšší efektivnost.
Před rokem 1989 bylo lesní hospodářství v platovém žebříčku jednotlivých oborů ekonomiky poměrně vysoko, po revoluci ale propadlo na opačný konec, uvedl Kořínek. Průměrná měsíční mzda v lesnictví podle zprávy MZe loni meziročně stoupla o osm procent na 14 900 korun. Pro srovnání průměr národního hospodářství byl 17 860 korun. tomu se nejvíc přiblížily mzdy ve státních lesích, které meziročně vzrostly o 11,1 procenta na 17 254 korun měsíčně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down