Prague Wine Festival v Praze

Ochutnat více než 500 druhů vín budou moci návštěvníci prvního ročníku Prague Wine Festivalu, který se na Slovanském ostrově v Praze uskuteční od 17. do 19. září. Podle pořadatelů by měl přiblížit historii a současnost vína v České republice.

 „Chceme představit české a moravské víno domácím i zahraničním návštěvníkům. Podobné akce mají v jiných evropských metropolích úspěch,“ řekl na tiskové konferenci ředitel festivalu David Kučera. Upozornil, že popularitu mají vinařské festivaly v Budapešti nebo ve Vídni. Oblibě se těší také na Moravě, zatímco v Praze se pořádají spíše lidové slavnosti známé jako vinobraní.  Na festivalu se představí zhruba pět desítek výrobců, mezi nimiž budou velká i malá rodinná vinařství. Kromě domácích producentů budou zastoupena také francouzská nebo italská vína. Moravskou produkci nabídne například Vinselekt Michlovský, Vinařství Kolby, Vinařství Spielberg, Tanzberg nebo Vinařství Maděrič. Mezi dovozci budou Champagne Shop nebo Languedoc. Součástí programu budou i řízené degustace pod vedením sommeliérů, kteří nabídnou ledová a slámová vína, sekt, koňaky či armaňaky.  „Akce prospěje sblížení spotřebitelů a producentů. Znamená to trochu víc, než když lidé pijí víno ‚anonymně‘,“ uvedl Miloš Michlovský, který patří mezi přední moravské vinaře. Upozornil, že „všechno, co se děje kolem vína, vínu prospívá“. „Konfrontace se zahraničními vinaři se nebojíme a potvrzují to i úspěchy ze světě, obzvlášť v bílých vínech. Soutěží nebo medailí se však člověk nenají a nenapije. Je důležitý přímý kontakt,“ zdůraznil.
Podle Kučery má festival upozornit na kvalitu českého a moravského vína. „Nepatříme mezi vinařské velmoci, ale produkujeme dobrá vína. Chceme to ukázat. Jsme v Evropské unii a chceme s vínem obchodovat také v zahraničí,“ uvedl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *