Vědci z Plzně dokončili praktický výzkum, který jim má odpovědět na otázku, co je vhodnější k vínu konzumovat, aby rizika požívání alkoholu byla co nejnižší. Výsledky mají být zpracovány do konce června. Uvedl to vedoucí vědeckého týmu Jaroslav Racek.
Výsledkům zkoumání se podrobilo asi 130 dobrovolníků. Účastníci byli rozděleni do šesti skupin zhruba po 25 lidech. Muži vytvořili pět skupin. Jedna užívala s vínem vitamin B6, druhá vitamin B12, třetí kyselinu listovou, čtvrtá betain a pátá neúčinnou látku (placebo). V šesté skupině byly ženy a ty pily jen víno. První měsíc účastníci abstinovali, druhý měsíc pili 0,375 decilitru denně, ženy jen dva decilitry, třetí měsíc byli bez alkoholu. Po každém měsíci se podrobili odběru krve.
Vědci chtějí znát odpověď na otázku, zda je vhodnější dát si k vínu zdroj vitamínu B, například chléb či sezamovou tyčinku, nebo raději zelí, které obsahuje kyselinu listovou, nebo špenát, červenou řepu či krevety, v nichž je přírodní látka betain. Tyto látky v součinnosti s alkoholem by totiž mohly v podle odborníků zabránit vzestupu hladiny aminokyseliny homocystein, která je rizikovým faktorem. Její zvýšená hladina totiž může urychlit rozvoj chorob, jako jsou srdeční infarkt, mozková mrtvice nebo demence Alzheimerova typu.
Odborníci Ústavu klinické biochemie a hematologie Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Plzni tak navazují na výzkum, který provedli před dvěma lety. Tato studie ukázala, že alkohol prokazatelně chrání před kornatěním tepen, protože zvyšuje HDL cholesterol. Zároveň však zvyšuje i hladinu aminokyseliny homocystein.