30.08.2006 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prasečí mor ohrožuje Moravskoslezský kraj

V Moravskoslezském kraji hrozí prasečí mor, v ohrožení je Novojičínsko a část Opavska. Prvotní informaci o možné nákaze blížící se na severní Moravu dostali hygienici po skolení divočáka, nedávno zastřeleného v honitbě Stará Ves u Bílovce, uvádí se v dnešním Moravskoslezském deníku. Přestože divočák neměl v sobě virus, prokázaly se specifické protilátky, a to je náznak, že se něco děje. Hygienici již obeslali příslušné obecní úřady s upozorněním, sdělil Jaromír Polášek, ředitel Krajské veterinární správy v Ostravě.

Jak uvedl pro deník Polášek, nemoc je přenosná přímým stykem zvířat nebo i prostřednictvím člověka, dopravních prostředků a podobně. Proto jsou podle něj v ohrožení všichni chovatelé prasat, a to drobní i velkochovatelé. Lidé se však nákazy bát nemusejí. Na základě současného preventivného opatření musí myslivci z každého druhého zabitého divokého prasete odevzdat na prozkoumání vzorek mandlí, sleziny, mízních uzlin a krev.
Hospodář Mysliveckého sdružení Stará Ves, Otmar Andree, soudí, že se není čeho bát, i když zastřelený divočák s protilátkami byl z jeho honitby. Kdyby prase mělo mor, uvádí v deníku, tak už v jeho honitbě žádná nebyla a nedaleký statek by svůj chov zavřel. Zároveň však přiznává, že klasický mor prasat je ničivá choroba, která likviduje zvěř ve velkém počtu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down