Pratuři z Milovic se stanou součástí expozice Živá voda v Modré

Odrostlá mláďata praturů odjela včera z Milovic na Nymbursku do obce Modrá na Uherskohradišťsku. Jejich nová pastvina se stane součástí unikátní expozice Živá voda, kterou obec Modrá rozšiřuje. Uvedla to ochranářská společnost Česká krajina.

Z Milovic odjely dvě jalovice, které se narodily v roce 2016. V dalších dnech k nim přibude ještě býk. Zvířata mají různé otce, protože samice přijely v roce 2015 z Nizozemska již březí, takže nejsou blízce příbuzné a mohou v Modré vytvořit nový chov. Jak řekl starosta Modré Miroslav Kovářík, chtějí podpořit návrat těchto původních kopytníků do naší krajiny. Jejich pastva by zároveň měla napomáhat k péči o krajinu přirozeným způsobem.
Pratuři z Milovic najdou nový domov v unikátní expozici, kterou se v Modré podařilo vybudovat. Tato zvířata mají k vodě blízko, poznamenal ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Výzkumy podle něj ukazují, že v minulosti vyhledávala právě blízkost velkých řek nebo mokřin. Proto někdy s nadsázkou říkají, že jsou na půl cesty k vodním buvolům.
V expozici Živá voda se návštěvníci mohou seznámit se životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní. Najdou tam typické moravské biotopy s jejich charakteristickými bylinami a dřevinami, například chřibské prameniště, venkovskou bylinkovou zahrádku či lužní les. Expozici záměrně vybudovali na místech, kde v minulosti bývaly mokřady a rybníky, jsou zde prameny podzemní vody. Archeologické nálezy dokládají zdejší tradici rybníkářství, řekl Kovářík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down