23.04.2002 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pravda o asociační dohodě

Jedním z mýtů je podle Marty Teplé z ministerstva zemědělství tvrzení, že tzv. asociační dohoda (přesně Evropská dohoda zakládající přidružení mezi ČR na straně jedné a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé, ED), která byla vyjednána s Evropskou unií, je špatná a způsobila našemu zemědělství nedozírné škody. Objevují se srovnání s tím, jak šikovně si v rámci této dohody vyjednaly ochranná cla ostatní kandidátské země.

Jak uvedla Teplá na dnešním semináři agentury CzechTrade, asociační dohoda obsahuje jen nepatrnou část agrárních komodit. Navíc „ČR vycházela z úplně jiných podmínek než ostatní kandidátské státy. Tehdejší Československo jako jediné z kandidátských zemí bylo zakládajícím členským státem světové obchodní organizace a jako jediné mělo svá cla vázaná v GATT, “ upozornila. Jakoukoliv výjimku muselo tedy velmi tvrdě vyjednávat a poskytnout za ni jinou výhodu. Teplá podotkla, že ED upravuje ve své obchodní části zemědělský obchod formou koncesí na vybrané zemědělské a zpracované zemědělské výrobky. Koncese spočívají v celních úlevách buď v rámci kvót, anebo bez nich, které si obě strany poskytují na reciproční bázi. ED vstoupila v platnost v roce 1995. O tři roky později byla doplněna Dodatkovým protokolem o úpravách obchodních aspektů ED. Důvodem bylo rozšíření EU o Finsko, Rakousko a Švédsko a také výsledky jednání o zemědělství v rámci Uruquajského kola GATT. Dalším krokem ve vztazích s EU byla první fáze liberalizace obchodu tzv. dvounulová varianta, kterou měla letos rozšířit druhá fáze nazvaná double profit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down