19.09.2005 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pravidla platí i pro ryby

Veterinárnímu dohledu jako hospodářská a jatečná zvířata podléhají i ryby. Nikde však není stanoveno, od jak velké plochy vodních nádrží, v nichž se ryby chovají, by mělo být veterinární vyšetření povinné. Nové požadavky přinese připravovaná směrnice Evropské unie, která se bude týkat i našich chovů ryb.

Podle Karla Vondrky ze Státní veterinární správy musí přísné podmínky splňovat ryby, které se uvádějí na trh. Musí být vyšetřené, bez nákaz, nadlimitních obsahů cizorodých látek apod. Při přesunu na trh je musí provázet veterinární osvědčení. Také na dovozy ryb musí mít importér veterinární osvědčení z místa jejich chovu. Potvrzuje, že v tomto místě nejsou nákazy a že jde o zdravé ryby. Pod veterinární dohled nespadají jen ryby ve vodních plochách, jejichž chovatelé jsou většinou členy Rybářského sdružení ČR. Podléhají mu i líhně a chovné rybníky Českého rybářského svazu, který organizuje rybáře chytající na udice. Jak Vondrka upozornil, chovy ryb mají být zanesené v evidenci plemenných či neplemenných ryb. Všichni chovatelé musí každý rok k 30. červnu hlásit do centrální evidence druh, počet (u plemenných ryb i rozdělený na mlíčňáky a jikernačky) a hmotnost ryb.
Evropská komise nedávno navrhla novou směrnici, která by měla sjednotit legislativu pro ryby a jiné živočichy z akvakultury (tedy také korýše a měkkýše) a uvést ji do souladu s požadavky na bezpečnost potravin. Tato směrnice se bude týkat i našich chovů ryb. Jejím novým požadavkem je registrace všech vodních ploch, které by měly dostat číslo. Návrh směrnice však neuvádí, od jaké velikosti se bude tato povinnost na vodní plochy vztahovat. Návrh nové směrnice dále popisuje podmínky, za nichž bude možné s rybami obchodovat, a vyšetření, která se u ryb mají dělat. Lososovité ryby se vyšetřují dvakrát do roka, na jaře a na podzim, a to na dvě hlavní choroby: na virovou hemoragickou septikémii (VHS) a infekční hemopoetickou nekrózu (IHN). U nás a v některých dalších státech, např. na Slovensku a v Maďarsku se, jak Vondrka upozornil, musí sledovat i infekční nekróza pankreatu. Kaprovité ryby se podle směrnice budou vyšetřovat na jarní virózu kaprů (JVK) a také na herpesvirus. Jde o nové onemocnění, které se na běžné kapry rozšířilo z okrasného koji kapra. U nás se zatím tato choroba neobjevila. Virologická vyšetření dělá národní referenční laboratoř Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně a dále pracoviště Státního veterinárního ústavu v Českých Budějovicích. Vondrka zdůraznil, že je třeba, aby se do vyšetřování zdravotního stavu ryb zapojily i všechny líhně a chovné objekty Českého rybářského svazu. "Chceme požádat, aby ČR dostala statut země prosté nákaz lososovitých ryb. To je však možné jen na základě čtyřletého sledování všech míst, kde se u nás tyto ryby chovají," vysvětlil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down