02.11.2006 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pravidla pro hospodaření v lesích evropské sítě Natura jsou připravena

Ministerstvo životního prostředí připravilo pravidla, podle kterých mají lesníci na územích evropské sítě Natura 2000 pečovat o svůj les. Na jejich přípravě se podílelo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů, podnik Lesy České republiky, Vojenské lesy a statky a Agentura ochrany přírody a krajiny. Úřad hodlá návodem předcházet sporům o styl hospodaření v místech, jejichž ochranu stát slíbil Evropské unii. Informovala o tom mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Podle Šůlové se všechny spolupracující organizace zavázaly, že pravidla budou jejich členy, pracovníky nebo řízenými organizacemi respektována při hospodaření v lesích a při přípravě lesních hospodářských plánů, plánů péče a smluv u budoucích chráněných území a dalších dokumentů.
Pravidla budou volně distribuována všem zájemcům a zveřejněna na internetu. Jejich stanovení má usnadnit péči o lesy, které vyžadují speciální přístup k hospodaření. Lesy tvoří téměř polovinu rozlohy českých území soustavy Natura 2000. Postupy v pravidlech jsou formulovány tak, aby zajistily nezbytnou ochranu unikátní přírody a přitom co nejméně zatěžovaly vlastníky lesů a lesní hospodáře.
Újma, vyplývající ze sjednaných pravidel pro vlastníky lesů nebo nájemce těchto pozemků, bude hrazena ze státního rozpočtu tak jako dosud, tedy na území národních parků prostřednictvím správ národních parků, na ostatním území státu správami chráněných krajinných oblastí," uvedl předseda Sdružení obecních a soukromých lesů v ČR František Kučera. Důležité podle něj je, že pravidla budou respektovat jak lesníci, tak ochránci přírody. Další, přísnější opatření bude možné uplatnit pouze na základě souhlasu vlastníka pozemku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 26MB (5.2% of 500MB)