Pravidla pro povolování biocidních přípravků k hubení škůdců Senát asi vrátí poslancům

Navrhovaná nová pravidla pro povolování biocidních přípravků k hubení škůdců Senát pravděpodobně vrátí k opětovnému projednání poslancům. Senátní zdravotnický a sociální výbor dnes doporučil provést ve vládním návrhu změny, které napraví legislativně-technické nedostatky. Horní komora projedná předlohu na schůzi, která začne ve středu.

Norma předpokládá, že za povolení biocidních přípravků k hubení škůdců budou výrobci platit 30 000 korun. Za žádost o schválení účinné látky pro nový typ přípravku má činit úhrada 150 000 korun.

Předloha má aktualizovat dosavadní úpravu podle současných předpisů Evropské unie. Počítá se sankcemi nejen pro výrobce biocidů, ale i pro jejich uživatele. Za použití nepovolených biocidů nebo za nesprávné užití biocidních přípravků bude hrozit pokuta až 50 000 korun. Výrobcům a obchodníkům s biocidními přípravky má za porušení zákona hrozit až pětimilionová sankce.

Záporným dopadem zákona může být podle ministerstva zdravotnictví zvýšení cen a snížení dostupnosti některých biocidních přípravků na českém trhu. Zákon mimo jiné počítá s novým opatřením, které znemožňuje schválení takových účinných látek, které jsou považovány za nebezpečné podle unijního nařízení.

Senát by měl podle doporučení výboru vrátit normu sněmovně s opravou jednoho odkazu, protože tato chyba by prakticky znemožnila trestat určitý správní delikt, a doplněním chybějícího přísudku v jednom z paragrafů.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *