Pravidla pro využívání genetických zdrojů se zpřesní

Pravidla pro využívání genetických zdrojů se zpřesní podle unijních předpisů. Změny přinese vládní návrh nového zákona, který podepsal prezident Miloš Zeman. Předloha upravuje okolnosti zařazení sbírek genetických zdrojů do unijního registru.

Zařazení do registru spravovaného Evropskou komisí bude podle předlohy posuzovat ministerstvo životního prostředí. Kontrolovat dodržování podmínek pro přístup ke genetickým zdrojům bude v Česku inspekce životního prostředí. Za porušení by mohla uložit pokuty až 50 000 korun, peníze poplynou do Státního fondu životního prostředí.
Genetickým zdrojem je podle předlohy jakýkoli "materiál rostlinného, živočišného nebo mikrobiálního původu, který obsahuje funkční jednotky dědičnosti a má pro člověka význam z hlediska dalšího využití". Předlohu dostali zákonodárci od vlády již v minulém volebním období. Zůstala ve sněmovně před druhým čtením a s volbami takzvaně spadla pod stůl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down