Pražané dostanou 1750 kompostérů za sedm milionů korun

Praha nakoupí lidem 1750 kompostérů. Na projekt získalo hlavní město dotaci 5,97 milionu korun od ministerstva životního prostředí, samo přidá na pořízení kompostérů z rozpočtu dalších 1,05 milionu. Sdělila to radní pro životní prostředí Jana Plamínková. Praha již jednou lidem rozdala zhruba 800 kompostérů a zároveň předala kompostéry asi 40 základním školám, které do výuky začlenily téma přeměny bioodpadu na kompost.

Projektem se hlavní město snaží snížit množství odpadu rostlinného původu z kuchyně a ze zahrad v popelnicích na směsný odpad. "Projekt umožní občanům Prahy ekologickým a přitom jednoduchým způsobem zpracovávat biologicky rozložitelný odpad ze svých zahrádek přímo na místě," uvedla Plamínková. Lidé se díky projektu dozvědí informace o možnostech domácího kompostování a dalšího využití kompostu.
Zájemci se mohli o kompostér hlásit od června loňského roku. Kompostéry město lidem zapůjčí na pět let, poté jim kompostéry přenechá. Ze 1750 kusů kompostovacích nádob, které hlavní město nakoupí, bude pětina o objemu 2000 litrů. Tyto kompostéry se vyrábějí ze dřeva a jsou dvoukomorové. Zbývajících 1400 kusů plastových kompostérů bude mít poloviční kapacitu.
Žadatelé musí splňovat několik podmínek. Místo, kde bude kompostér, musí být na oploceném pozemku. Nájemce kompostéru také musí komunikovat s městem v případě, že je kompostér poničený, a musí umožnit jeho kontrolu pro ověření, zda je správně využíván.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 140MB (28% of 500MB)