Dovolenou na farmách v naší zemi tráví ročně asi třicet tisíc turistů, z toho je třetina ze zahraničí. Během pěti let by se měl zájem o ubytování na statcích zhruba ztrojnásobit, odhadují odborníci. Agroturistice, která je doplňkovým zdrojem v příjmech zemědělců, se věnují většinou rodinné farmy, často ekologicky hospodařící v atraktivních přírodních lokalitách. To ale nemusí být pravidlem, jak ukazují i jiné příklady. Nabídkou ubytování si mohou přilepšovat také velké zemědělské podniky či hospodáři v úrodné, typicky produkční krajině.
Podle odhadu analytické firmy Mag Consulting u nás služby v agroturistice organizovaně poskytuje kolem 90 subjektů. Z toho nejvíce – celá třetina – jich je ve východních Čechách, asi dvacet v Jihočeském kraji, kolem patnácti na jihu Moravy. Agroturistických farem přibývá v Libereckém kraji.
Ze zhruba třiceti tisíc turistů ročně, kteří přijedou na český či moravský venkov a ubytují se na statku, jich je kolem osmi až deseti tisíc z ciziny, uvádí Mag Consulting. Nejvíce zahraničních turistů vyhledávajících tento způsob ubytování pochází z Německa, Nizozemska a Polska. Průměrná délka pobytu na farmě, který nejčastěji volí rodiny s dětmi, je poměrně dlouhá - kolem pěti až sedmi dnů. Hosté spojují pobyt s různými aktivitami – jízdou na koni, pěší turistikou, cykloturistikou, myslivostí, rybařením.
„Není vždy nutné, aby ubytovatel současně připravoval nějaký doprovodný program. Doporučujeme ale, aby se podnikatelé v místě či blízkém okolí dohodli a spolupracovali,“ říká Marie Stříbrná, poradkyně pro oblast venkovské turistiky a agroturistiky. Uvádí zjednodušený příklad - jeden může poskytovat ubytování, druhý chová koně a nabízí jezdectví, třetí má hospodu, další může půjčovat a opravovat kola. „Takovou spolupráci podnikatelů sleduje program Leader plus. Pomáhají se tak vytvářet pracovní příležitosti, což přispívá ke stabilizaci venkovského obyvatelstva,“ dodává Stříbrná.
Za optimální kapacitu ubytování na farmě, které hosté vyhledávají pro komorní, téměř rodinné zázemí, považuje počet do deseti lůžek. Ceny se liší podle kvality nabízené služby a atraktivity místa, většinou začínají na 200 korunách za noc na lůžko.
Velmi důležitá je podle Marie Stříbrné certifikace ubytovacích zařízení, která je vodítkem pro zákazníka o kvalitě poskytovaných služeb a svědčí o tom, že je i kontrolovaná. „Díky certifikaci má podnikatel také snazší přístup k veřejným podporám, ať ze strukturálních fondů či z národních programů,“ zdůrazňuje poradkyně. Jak dodává, doporučené standardy nevypovídají jen o potřebném vybavení a službách v ubytovacích zařízeních, ale sledují i podmínky jejich konkurenceschopnosti. V současnosti je u nás certifikována jen asi třetina ubytovacích zařízení ve venkovské turistice, provozované podle odhadů ve zhruba 700 až 1000 objektech s kapacitou sedm až deset tisíc lůžek. Jde převážně o ubytování v soukromí nebo penzionech, kde certifikaci zajišťuje Svaz podnikatelů ve venkovské turistice a agroturistice ČR nebo Evropské centrum pro ekoagroturistiku – ECEAT CZ.
Podporu na výstavbu či modernizaci ubytovacích kapacit, ale i doprovodného vybavení pro volný čas je možné získat z operačního programu na opatření 2.1.5. k diverzifikaci zemědělských aktivit. Na projekty v rámci tohoto titulu podané v loňském roce bylo podle tiskové mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Jitky Slukové vyčleněno zhruba dvacet milionů korun, pro letošek je to o devět milionů korun více. Součástí citovaného opatření je i podpora pro využívání alternativních zdrojů energie, o niž se však v tomto roce neuchází jediný žadatel. Projekt týkající se zařízení pro agroturistiku či pro volný čas podalo 24 zájemců z celé republiky, další tři chtějí s dotací zahájit nějakou činnost blízkou zemědělství, která by jim přinesla další příjmy. V minulém roce bylo u opatření 2.1.5. vybráno 22 projektů převážně od fyzických osob. Jsou mezi nimi ale i zemědělské podniky, kupříkladu Agrodružstvo Jevišovice má přiznanou podporu 800 tisíc korun na výstavbu ubytovacího zařízení či Agro Měřín 875 tisíc korun na rekonstrukci jezdeckého areálu ve Velkém Meziříčí. Požadované příspěvky na agroturistiku u schválených projektů se pohybují od zhruba 450 tisíc do 1,2 milionu korun. Na venkovskou turistiku, jejíž součástí je agroturistika, přispívá také sektorový regionální operační program prostřednictvím podpory regionální a místní infrastruktury cestovního ruchu. Rozšiřování ubytovacích kapacit v soukromí bývá i součástí podpory cestovního ruchu v rámci grantů vypisovaných v některých krajích.