Prazdroj a Microsoft instalovaly na rostliny chmele senzory na počasí

Plzeňský Prazdroj a Microsoft instalovaly v těchto dnech na některé rostliny v šesti českých chmelnicích speciální senzory. Budou hlásit, jak chmel reaguje na změny počasí, množství vláhy i živin v půdě. Ze získaných dat vytvoří firmy pro pěstitele aplikaci k efektivnějšímu zavlažování chmele. Pomůže jim šetřit nedostatkovou vodu na Žatecku. Uvedl to Ivan Tučník z Prazdroje, šéf projektu PRO CHMEL, jehož cílem je zachovat kvalitu i množství tuzemského chmele.

"S chmelovým EKG jsme čekali do chvíle, kdy rostliny vyrostou a stonky budou dost silné na to, aby senzory udržely. Budou měřit jejich celkové zdraví, hlásit, jak rychle přirůstá stonek a jak proudí živiny uvnitř rostliny. Informace budeme vyhodnocovat společně s rychlostí růstu celé chmelnice, kterou sledujeme časosběrnou kamerou," uvedl Tučník. Kamery jsou na chmelnicích od února, od listopadu jsou tam půdní čidla a meteostanice. Senzory instalovali experti belgické firmy 2grow s výzkumníky z Chmelařského institutu. Podle Tučníka byly vyvinuty primárně pro sledování zdraví stromků či keřů, na rostlinu bez stabilního kmínku se použijí poprvé. Už první data z půdních senzorů přinesla nové poznatky. "Od loňského podzimu v intervalech sledujeme teplotu a vlhkost půdy do hloubky 120 centimetrů. Ukazuje se velký rozdíl mezi množstvím srážek a obsahem vody v půdě v různé hloubce. To nám dává základ pro efektivnější zavlažování chmelnic," uvedl hlavní agronom newyorské firmy Agritecture David Ceaser.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down