15.05.2023 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prazdroj: Vyšší DPH na čepované pivo omezí prodeje a výběr daní bude nižší

Daň z přidané hodnoty (DPH) u čepovaného piva, která se má podle vládního návrhu zvednout od ledna ze současných deseti na 21 procent, bude podle pivovarů a restauratérů další ranou pro gastronomii, zejména pro hospody na vesnicích a v menších městech. Z ekonomického hlediska to povede k poklesu výkonu oboru a ve výsledku i nižšímu výběru daní, řekl mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

"Zvýšení DPH bude mít negativní dopad jak na podnikatele, tak i na koncového spotřebitele. Zvláště lidé na vesnicích jsou výrazně senzitivní na jakékoliv zdražování," uvedl. Nižší sazba daně z přidané hodnoty na čepované pivo je podle Kováře spojená se službou, kterou hospodští poskytují zákazníkům. Byla zavedena proto, aby hospodám pomohla v těžkých časech, které podle největšího tuzemského pivovaru stále trvají. "Po dvou letech covidu, kdy byl 260 dní omezen provoz hospod, teď čelí rostoucím nákladům a rekordní inflaci. Pivo je navíc pro velkou část podniků zásadním ekonomických hybatelem, hlavně pro malé vesnice," dodal.

"Nic tím nedosáhnou, zvýší ceny a schovají lidi do obýváků a garáží. Bude se dlouhodobě dít to co v covidu. Lidé půjdou do Kauflandu a naberou si piva v lahvích a plechovkách," uvedl Luboš Kastner, spolumajitel firmy Hospodska, která vlastní sedm plzeňských a jednu pražskou restauraci. Menší hospody podle něj nemohou zdražit půllitr dvanáctky o pětikorunu, protože by hosté mepřišli. Aby se udržely, budou nakupovat pivo bez faktury za hotové ve velkoobchodu. "Budou dělat všechno pro to, aby to nepoložili. Takže už ne šedá, ale černá ekonomika," uvedl.

Odmítl argumenty podporovatelů návrhu, že lidé ve velkých městech dražší pivo bez problémů zaplatí. "Nás to může položit úplně stejně, nejsme žádní šejkové. Žijeme z měsíce na měsíc. V Plzni už je teď citelný pokles poptávky, i v Praze jsou lidé na hraně," řekl Kastner. Podle něj také není pravda, že Češi budou pít pivo pořád. "Začnou pít víno, které bude levnější, protože nebude zatížené spotřební daní. "Moravské politické Palermo" nám teď bude diktovat, že odteďka musíme pít víno," uvedl s nadsázkou. Reagoval tak na oznámení, že vláda nezavede spotřební daň na takzvaná tichá vína.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down