Přebytek dřeva na trhu vedl k poklesu ceny kulatiny

Kvůli minulé mírné zimě se v českých lesích těžilo více než obvykle, dopad na tuzemský trh mají i větší těžby v sousedním Rakousku. Přebytek dřeva na trhu vedl v letošním druhém čtvrtletí k poklesu jeho ceny, u jehličnaté kulatiny to bylo zhruba o 100 korun na metr krychlový. Pokles nastal poprvé po více než třech letech. Uvedl to na včerejší celostátní konferenci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) předseda sdružení František Kučera.

Trh je podle Kučery přesycen. Ve druhém čtvrtletí dochází k tomu, že firmy berou dřevo jen od vlastníků lesů, se kterými mají podepsanou dlouhodobou smlouvu. Pilaři prý mají plné sklady dřeva a někteří už vytvářejí i mokré skládky, tedy místa, kde mohou dřevo kropit, aby se do něj nedostal kůrovec. Kučera předpokládá, že problémy s odbytem potrvají do podzimu. Platby za metr krychlový kvalitní jehličnaté kulatiny se teď podle Kučery pohybují kolem 2500 až 2900 korun a pro lesníky jsou stále dobré. Další možný pokles cen dřeva nechtěl odhadovat.
Uplynulý rok dopadl pro majitele lesů dobře. U hlavních sortimentů dřeva se ceny držely nebo i stoupaly, uvedl předseda. Zkraje tohoto roku přispělo k dalšímu mírnému růstu cen oslabení koruny vůči euru. Dřeva na trhu ale začalo přibývat. Mírná zima umožnila těžit dřevo i v hornatých oblastech, kam se kvůli sněhu jindy lesníci nedostali. Těžba stoupla i v Rakousku kvůli chystaným daňovým změnám. Vlastníci mají platit vyšší daně tam, kde lesy mají vyšší hodnotu, proto se snaží hodnotu lesa snížit, vysvětlil Kučera.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *