13.05.2008 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přebytky dřeva snižují ceny

Na trhu se dřevem v České republice v současné době přebývá odhadem kolem milionu metrů krychlových dřeva. Uvedl to obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky Bedřich Foukal.

Jak uvedl Foukal pro ČTK, spolu s pádem cen dřeva jde podle něj o situaci, která v Česku nebyla od konce druhé světové války. Lesy ČR se nyní snaží najít způsob jak dát dřevo na trh později.
Přetlak na trhu se dřevem vyvolaly americká hypoteční a stavební krize a větrné kalamity Kyrill a Emma na začátcích loňského a letošního roku. Například ceny jehličnaté kulatiny ve druhém čtvrtletí klesly asi o čtvrtinu. Podle Foukalova odhadu by ceny již dál klesat neměly a oživení trhu by mohlo nastat přibližně na konci letošního roku.
Lesy ČR hledají cesty, jak přetlaku na trhu se dřevem ulevit a již pokácené dříví dodat v nezměněné kvalitě na trh později. Problémem přitom je, že dřevo volným, takzvaným suchým skladováním, výrazně ztrácí na kvalitě. Státní podnik proto začal zkoušet technologii dlouhodobého skladování dříví balením do vzduchotěsných fólií. Technologii, původně pro listnaté dřevo, vyvinuli němečtí lesníci po kalamitě po orkánu Lothar v Německu v roce 1999. "Musíme držet krok s nejmodernějšími technologiemi a ukazovat pomyslné světlo na konci tunelu," řekl Novák.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down