25.03.2008 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předali petici

Více než šest tisíc podpisů se sešlo pod peticí, v níž Agrární komora ČR (AK) a další zemědělské organizace žádají změny zákona o půdě, jež by ulehčily a urychlily prodej státní půdy farmářům, kteří na ní hospodaří. Tento dokument předali minulý týden ve čtvrtek zástupci AK předsedkyni petičního výboru sněmovny poslankyni Zuzce Rujbrové.

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba na nedávném sněmu uvedl, že jde především o to, aby při výkupu půdy nebyli omezováni hranicí 500 hektarů. „Dále žádáme, aby půdu dostali ti, co na ní hospodaří, nikoliv realitní kanceláře. Tak aby se zabránilo spekulacím s půdou,“ uvedl Veleba. Předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdeněk Koubek upřesnil, že účastník soutěží o koupi pozemků by měl být výkonným zemědělcem. Dalším bodem podle něj je, aby zemědělci dosáhli v přednostního práva na koupi 70 procent z pronajatých pozemků, nikoliv z nabídnutých. V novele by se mělo objevit i to, že nástupci farmářů, kteří odejdou do důchodu, budou mít možnost s farmou převzít i výhodu dlouhodobých splátek za nakoupenou půdu. 
Veleba se domnívá, že více než šest tisíc podpisů pod peticí představuje sílu, která by měla přimět politiky jednat. Ministr zemědělství Petr Gandalovič účastníkům sněmu řekl, že jejich požadavky respektuje. „Jedná se ale o složitou normu. Názory vlastníků a nájemců jsou samozřejmě rozdílné. Novelu ale letos předložím, jak jsem deklaroval." uvedl  Gandalovič.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down