09.06.2014 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předběžný souhlas pro zvířecí pasy

Patrně s podporou vlády budou zákonodárci projednávat poslaneckou předlohu, kvůli které zřejmě o něco podraží zvířecí pasy. Jejich výrobci a distributoři by navíc museli hradit jednorázový poplatek 500 korun za registraci. Kabinet dá k novele veterinárního zákona podle předběžného stanoviska souhlas, navrhne některé spíše formální úpravy.

Poslanecká norma reaguje na nový evropský předpis. Pokud by nebyla schválena, hrozilo by podle předkladatelů řízení proti Česku. Chovatelům by se navíc omezila možnost cestovat po unii se psy, kočkami a fretkami.
Nový pas bude v jedné části vybaven samolepicí fólií, která bude chránit zapsaná data. Předkladatelé uvádějí, že výrobní cena dokladu se zvýší asi o šest korun bez daně z přidané hodnoty, nyní činí zhruba 29 korun. "Následně se vyšší výrobní cena projeví v nákladech pro koncové spotřebitele," píše se v důvodové zprávě. Podle portálu veřejné správy se náklady na pořízení zvířecího pasu obvykle pohybují na úrovni 300 korun.
Pokud by předloha neplatila do účinnosti nových evropských předpisů na konci letošního prosince, vydávání zvířecích pasů by se zastavilo, píšou autoři ze zemědělského výboru Margita Balaštíková (ANO), Ladislav Velebný (ČSSD) a Olga Havlová (za Úsvit) v důvodové zprávě. Se psy, kočkami a fretkami, na něž se předpisy vztahují, by mohli cestovat jen chovatelé, kteří už platné pasy mají.
Novela taky zakáže uživatelům honiteb léčit spárkatou zvěř bez vědomí a koordinace se Státní veterinární správou. Veterinární správa navíc dostane ze zákona povinnost informovat o živočišných produktech, které jsou zdravotně závadné, a o těch, které jsou klamavě označené.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down