06.03.2009 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předhonili jsme již Portugalsko

Regionální hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele se v evropské sedmadvacítce v roce 2006 pohyboval mezi 25 procenty průměru dosahovaného v celé unii, které měly severovýchod Rumunska a severozápad Bulharska, po 336 procent, který připadá na obyvatele středu Londýna. Vyplývá to ze zprávy evropského statistického úřadu Eurostatu zveřejněné v uplynulých dnech.

 Hrubý domácí produkt na obyvatele je důležitým ukazatelem pro rozdělování peněz ze strukturálních fondů.
Regionů označovaných jako NUTS 2 je v celé unii celkem 271. Kromě zmíněného vnitřního Londýna se na prvních příčkách v unijním žebříčku podle uvedeného ukazatele ocitlo ještě lucemburské velkovévodství (267 procent průměrné hodnoty dosažené v celé EU-27), belgický Brusel (233 procent) a německý Hamburk. Nad 125 procent průměrné hodnoty mělo 41 regionů. Osm z nich bylo z Německa, šest z Velké Británie, pět z Nizozemska, čtyři z Rakouska, po třech měla Itálie a Španělsko, po dvou Belgie a Finsko, po jednom Česká republika, Dánsko, Irsko, Řecko, Francie, Slovensko a Švédsko a Lucembursko (v jeho případě to byla celá země). Z českých regionů si nejlépe vedla Praha. Se 162 procenty průměru obsadila 12. místo. Ze slovenských regionů se nejlépe umístil Bratislavský kraj, a to na 19. místě se 149 procenty průměrné hodnoty EU-27.
Regionům s nejnižším HDP na hlavu dominovaly zmíněný severovýchod Rumunska a severozápad Bulharska s 25 procenty unijního průměru. Pod 75 procent unijního průměru se dostalo 68 regionů. Patnáct z nich bylo z Polska, po sedmi mělo Rumunsko a Česká republika, po šesti Bulharsko, Řecko a Maďarsko, pět bylo z Itálie, po čtyřech z Francie (všechny zámořské departmenty) a Portugalska, tři ze Slovenska a po jednom ze Španělska, Slovinska, Estonska, Lotyšska a Litvy (v posledních třech případech jde zároveň o celou zemi).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down