Přední pěstitel jablek v ČR ZD Dolany čeká podprůměrnou úrodu

Přední pěstitel jablek v zemi, Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku, letos čeká podprůměrnou úrodu ve výši přes 5000 tun. Proti obvyklým zhruba 7000 tunám to představuje pokles téměř o 30 procent. Důvodem nižší úrody jsou jarní mrazy. Řekl to dnes vedoucí dolanských ovocnářů Jiří Fišer. Slabou úrodu podnik vykáže druhý rok po sobě, loni sklidil 4700 tun jablek. Asi s 300 hektary sadů patří družstvo k hlavním ovocnářským podnikům v zemi.

„Sady na jaře zasáhly dvě vlny mrazů. Poškodily hlavně časně kvetoucí a letní odrůdy jablek. U letních odrůd bylo poškození kolem 80 procent,“ řekl Fišer. Mrazy postihly i výsadby hrušek. Družstvo u nich čeká sklizeň kolem 500 tun, zatímco plán mělo mezi 800 až 900 tunami.
Na slabší úrodu bude družstvo reagovat tím, že omezí nábor lidí na sezonní místa ve skladování, třídění a balení ovoce. Aktuálně je sklizeň jádrovin v družstvu za polovinou, skončit by měla do konce října. V sadech a v třídírně družstvo nyní zaměstnává kolem 190 lidí. Kvalita jablek z letošní sklizně by měla být podle Fišera dobrá a k zásobení českého trhu by měla jablka družstvu vydržet do konce května.
V celé ČR by sklizeň jablek měla podle posledních odhadů meziročně vzrůst asi o dvě procenta na 123 000 tun. V porovnání s pětiletým průměrem by zvýšení mělo činit asi devět procent.
Ovocnáře nyní zejména trápí pokles cen jablek, za nímž stojí hlavně embargo na dovoz do Ruska a vyšší úroda v Evropě. Podle Ovocnářské unie ČR se ceny meziročně propadly o 20 až 30 procent. Obchodní řetězce podle unie nyní za jablka podle odrůdy a balení platí v průměru mezi osmi až 13 korunami za kilogram, zatímco loni se ceny pohybovaly mezi 11 až 16 korunami.
Ještě razantnější je letos pád výkupních cen jablek na moštové zpracování. Cena moštových jablek v drobném výkupu je 60 až 80 haléřů za kilogram, od velkopěstitelů je to 1,10 až 1,20 koruny.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *