23.02.2001 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přednost mají platby zemědělcům

Od listopadu minulého roku je v konkursu druhý největší tuzemský výrobce masa a uzenin Masokombinát Martinov. Na rozdíl od jiných firem, které jsou v podobné situaci, martinovský podnik nadále vyrábí a zvyšuje využívání své kapacity. Podle mediální zástupkyně masokombinátu Evy Kijonkové, zatím dostávají zaměstnanci, kterých je po úsporných opatřeních nyní okolo 840 (včetně obslužných provozů a vlastních prodejen), plné mzdy.

Jak Kijonková připomněla, Masokombinát Martinov se loni dostal do potíží především kvůli 800miliónovému dluhu a ztrátě důvěry zemědělců, kteří na podzim prakticky zastavili dodávky do podniku. Zhruba polovinu dluhů měla firma u bank, polovinu u zemědělců. Provoz v podniku se však nezastavil. Masokombinát jede od konce minulého roku díky společnosti Sena Corporation, která obchoduje s masem a masnými produkty. Ta si nechává od loňského listopadu v masokombinátu porážet zvířata, která nakupuje od dodavatelů, a zpracovávat je na masné výrobky. Podle Kijonkové spolupracuje i s velkými dodavateli jatečných zvířat, například odbytovým družstvem Agropork nebo Agroslužbami Nový Jičín, které obnovily přísun suroviny do masokombinátu jako vůbec první.
Peníze na platby zemědělcům získala Sena Corporation od ostravské firmy Union Leasing, která je stoprocentní dceřinou společností Severomoravské energetiky. Odběratelé masa a masných výrobků martinovského masokombinátu platí za dodané zboží společnosti Union Leasing a ta obratem poskytuje peníze na nákup dalších jatečných zvířat. Aby byl systém funkční, platí Union Leasing podle Kijonkové vždy přednostně zemědělcům, teprve zbývající část peněz odchází za zpracovatelské služby do Masokombinátu Martinov a konečný zůstatek může jako svůj výdělek inkasovat Sena Corporation. Podle Mojmíra Zaydlara z představenstva Seny Corporation je tím tok peněz, surovin a hotových výrobků pod kontrolou zemědělců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down