15.06.2010 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předpovídají dekádu zdražení potravin

Ceny zemědělských produktů budou v období let 2010 až 2019 většinou vyšší než v dekádě před zdražením v letech 2007 a 2008. K jejich růstu přispějí vyšší ceny energií a hospodářské oživování, uvedly Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve společné zprávě.

Ceny hlavní farmářské produkce by ale neměly překonat maxima z roku 2007, protože se zásobování obecně zlepšilo. Podporu budou mít ceny v rostoucí poptávce a energetických nákladech. Proti období 1997 až 2006 očekávají FAO a OECD v následující dekádě reálný nárůst cen u rostlinných i živočišných produktů kromě vepřového. U pšenice a zrnin předpovídají nárůst cen o 15 až 40 procent a u rostlinných olejů o více než 40 procent. U mléčných produktů se očekává reálné zdražení v průměrných cenách o 16 až 45 procent.
Silný růst produkce v zemědělském sektoru čeká příští dekádu ekonomiky Brazílie, Číny a Indie, zatímco u dovozců v západní Evropě bude produkce dále stagnovat. Výrazně vyšší produkce se očekává i na Ukrajině a v Rusku.
V letech 2007 a 2008 vyhnaly ceny potravin dramaticky nahoru rostoucí ceny paliv a poptávka po biopalivech. Výrazné zdražení základních potravin včetně rýže pak vyvolalo nepokoje v rozvíjejícím se světě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down