Předsedou Zemědělského svazu ČR bude nadále Martin Pýcha

Předsedou Zemědělského svazu ČR bude nadále Martin Pýcha, který organizaci vede od roku 2011. Na další čtyři roky ho ve funkci potvrdili delegáti na dnešní celostátní konferenci v Praze. Zvolili ho 555 hlasy z 577. Pýcha neměl žádného protikandidáta. Novinářům po svém zvolení řekl, že české zemědělství udělalo velký pokrok, negativně naopak hodnotí komunikaci s Ministerstvem zemědělství.

Zemědělství podle Pýchy za dobu, co je v čele svazu, udělalo velký pokrok v technologiích nebo péči o stav a zdraví zvířat. V řadě oborů podle něj patří k nejlepším v Evropě. "Když se setkávám s kolegy ze zahraničí, tak oni o našem zemědělství hovoří s obrovským respektem," řekl. Upozornil zároveň, že podle odhadů do roku 2030 odejde třetina pracovníků ze zemědělství do důchodu nebo mimo obor. Problematické je podle něj také to, že na českých školách chybí obory se zaměřením na využití moderních technologií a velká část absolventů zemědělských oborů končí v jiných odvětvích. Obory spojené se zemědělstvím studuje kolem deseti procent učňů, řekl. Například absolventi oboru opravář zemědělských strojů odchází ale pracovat třeba do továrny na automobily, uvedl. Moderní technologie v zemědělství podle něj mohou přispět například k používání menšího množství pesticidů. Komunikace s ministerstvem je podle Pýchy v současnosti nejhorší za dobu, co je předsedou svazu. V minulosti neměl problém scházet se s ministry, se současným šéfem resortu Zdeňkem Nekulou se mu ale nepodařilo sejít od začátku letních prázdnin, řekl. Svaz spolu s Agrární komorou ČR letos několikrát protestoval proti nastavení zemědělských dotací. Ministr by podle Pýchy měl být schopen kritiku unést a snažit se argumenty svazu pochopit. Nový předseda také poznamenal, že jestli chce svaz něčeho dosáhnout, je potřeba působit jak na politiky, tak na veřejnost, což se v minulosti spíše podcenilo. "Musíme vysvětlovat, že střední a větší zemědělci jsou ti, na kterých stojí potravinová produkce ČR," řekl. V současnosti podle něj čím dál více lidí chápe, že cenově přístupné potraviny nejsou samozřejmost.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down