26.06.2000 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předvstupní jednání o zemědělství budou podle Verheugena složitá

Prodlužování předvstupního období a nejasnosti kolem termínu přidružení asociovaných zemí k Evropské unii přinášejí uchazečům o členství stále více negativních aspektů. Komisaři pro rozšíření EU Günteru Verheugenovi, který při své návštěvě České republiky zavítal v pátek 23. června na Hanou, to řekl Jaromír Řezáč, člen představenstva Agrární komory ČR.

V Kojetíně komisař besedoval se zemědělci, reprezentovanými Agrární komorou. Při této příležitosti mu Jaromír Řezáč přiblížil změny v českém zemědělství za posledních deset let. Ujistil ho, že naši zemědělci podporují evropský model zemědělství, protože se sami přesvědčili, jak přílišnou liberalizací se agrární politika deformuje a ztrácí multifunkční charakter. „Při sjednocování Evropy nechceme stát stranou, chceme být aktivními, ale i rovnoprávnými účastníky tohoto procesu,“ řekl Verheugenovi Řezáč.
Při debatě, o níž nás informoval ředitel Okresní agrární komory v Prostějově Roman Beneš, se Verheugen vyslovil k otázce přímých plateb a jejich poskytování novým členským zemím. Jednoznačná odpověď na tuto věc je podle něho zatím předčasná, názory v EU prodělávají určitý vývoj. Nicméně komisař se domnívá, že výsledek bude pro kandidátské země příznivý. Jako základ pro vyjednávací pozici českého zemědělství není podle něho možné brát začátek devadesátých let, jak při diskusi zmiňovali naši zemědělci. „Není možné vzít počátek 90. let, kdy české zemědělství bylo odtržené od reality. Je třeba stanovit takové referenční období, které bude blíže realitě,“ odpověděl Verheugen. Na projednávání zemědělské kapitoly se komisař, jak řekl v Kojetíně, moc netěší. Očekává, že jednání budou velice složitá.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down