Premiér pochválil ministra životního prostředí za čerpání evropských fondů

Za výborné čerpání peněz z evropských fondů, konkrétní kroky v boji proti suchu, zjednodušení procesu hodnocení vlivu stavby na životní prostředí EIA a sjednocení pravidel pro národní parky ocenil minulý týden premiér Bohuslav Sobotka na práci ministra pro životní prostředí Richarda Brabce, kterého pochválil i za kotlíkové dotace. Naopak rezervy našel v přípravě zákonů. Například novela odpadového zákona je sice připravena, ale do Sněmovny se v tomto volebním období už nedostane. Uvedl to premiér po bilanční schůzce s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem.

V ochraně životního prostředí vláda po nástupu do funkce určila více priorit. Kromě čerpání peněz z Operačního programu Životního prostředí a zjednodušení procesu hodnocení dopadu staveb na životní prostředí EIA to bylo i zvýšení úrovně recyklace odpadů. Zajistit to měla zejména novela zákona o odpadech. Ministerstvo ji ale připravilo se zpožděním, návrh je sice hotový, zbude ale pro příští vládu.
Brabec také nepředložil antifosilní zákon, který měl zajistit postupné snižování závislosti na fosilních palivech. Sobotka dnes řekl, že proti zákonu se postavily jak zaměstnavatelé, tak odbory. Vláda měla v programovém prohlášení podmínku, že zákon nesmí ohrozit konkurenceschopnost. Brabec dodal, že zákon by byl jen deklarativní a že stejný záměr obsahuje přijatá Politika ochrany klimatu, která je navíc konkrétnější. Z věcí, které je potřeba dotáhnout, zmínil Sobotka novelu vodního zákona. Budoucí vláda se podle něj navíc bude muset komplexněji zabývat posílením ochrany vodních zdrojů.

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down