Premiéra se vydařila

Tuto středu uspořádala naše redakce společně s místním družstvem v Bernarticích na Písecku historicky první Den Zemědělce zaměřený na živočišnou výrobu. Na programu byla především praktická ukázka krmných míchacích vozů, které nacházejí stále větší uplatnění v zemědělském provozu a stávají se nezbytnou součástí řízené výživy skotu.

Sluníčko jakoby zapomnělo, že je podle kalendáře ještě zima a vymalovalo nádherný letní den. To však způsobilo menší problémy s viditelností obrazu na velkoplošné obrazovce, na kterou se přenášelo dění ze silážního žlabu z výšky několika metrů včetně detailních záběrů na zajímavé konstrukční prvky.
Pro více než tisícovku návštěvníku byla připravena praktická ukázka 17 krmných míchacích vozů dvanácti světových i domácích značek včetně jednoho samojízdného a světové novinky – vozu Triomix 2, S 1200. Další krmné a zastýlací vozy byly v expozicích jednotlivých firem, stejně jako budky pro telata, čističe skotu a jiné chovatelské potřeby. Dne Zemědělce se zúčastnila i řada společností zabývajících se výživou skotu.
Pro praktickou ukázku se stanovil poměr slámy, siláže a senáže 1 : 4 : 5. Všechny vozy byly nejdříve postupně naplněny slámou a kukuřičnou siláží a pak se přesunuly do senážního žlabu, kde si nabraly, nebo se jim opět naplnilo, požadované množství senáže. Během této doby zástupce firmy vůz představil, vyzdvihl konstrukční řešení a zdůraznil jeho přednosti. Po naplnění posledního vozu a zamíchání krmné dávky předjížděly krmné míchací vozy před tribunu, kde prostřednictvím kamery a velkoplošné obrazovky mohli návštěvníci posoudit způsoby míchání. Potom každý vůz vyprázdnil na asfaltové plato svůj obsah do jedné řady, která byla následně označena cedulí, o jakou techniku šlo. Návštěvníci, kterých do tohoto finále vydrželo nebývale mnoho, tak mohli porovnat směsnou krmnou dávku všech sedmnácti předvedených vozů. A nutno dodat, že výsledný efekt byl vesměs dobrý. Spokojenost panovala nejen mezi návštěvníky, neboť tolik krmných vozů různých značek na jednom místě při praktické ukázce v České republice ještě nikdy nebylo, ale i mezi vystavovateli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *