11.08.2008 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přes 1400 projektů za 17 měsíců

Poradenství a finance na více než 1400 projektů v celkové hodnotě téměř čtyři miliardy korun poskytla podnikatelům v rámci služby EU Servis GE Money Bank. Od března 2007 tak spolu s dceřinou společností AgroConsult Bohemia pomohla firmám ze sektorů zemědělství, ekoenergie a lehký průmysl s čerpáním veřejné podpory z evropských fondů, přičemž 80 procent všech konzultovaných žádostí o dotace a záruky přichází od zemědělců. Uvedla to tisková mluvčí společnosti Markéta Dvořáková.

Službu EU Servis, od jejího uvedení v březnu 2007, využilo již více než 1750 podnikatelů, z nichž 1400 současně jednalo nebo jedná o spolufinancování úvěrem od GE Money Bank.  „Nejčastěji využívanou formou veřejné podpory mezi podnikateli, o kterou usiluje přes 85 procent žadatelů, jsou dotace. Její průměrná hodnota se u malých a středních podniků pohybuje kolem 2,5 milionu korun. V případě projektů zaměřených na obnovitelné zdroje energie je výše dotace mnohonásobně vyšší, nezřídka i 40 milionů korun,“ říká Mojmír Severin, ředitel společnosti AgroConsult Bohemia.
Praxe podle něj ukazuje, že největším překvapením pro podnikatele stále zůstávají administrativní náročnost a délka rozhodování o udělení dotace. Z tohoto důvodu zhruba 15 procent z nich volí rychlejší formy podpory – zvýhodněné záruky od Českomoravské záruční a rozvojové banky nebo od International Finance Corporation. Ty slouží jako dodatečný nástroj zajištění poskytnutého bankovního úvěru. Jeho průměrná výše se pohybuje kolem 22,5 milionu korun.  „Pro podnikatele, který uvažuje o podání žádosti o veřejnou podporu, je mnohem výhodnější, když do plánování svého projektu zapojí banku i specializovaného poradce na samém počátku jeho realizace. Snáze tak naplní podmínky, které jsou nezbytné pro hladký průběh čerpání dotací, záruk i pro získání úvěru“, doporučuje Zdeněk Toušek, manažer programu EU Servis GE Money Bank, a dodává: „Naše spojení s AgroConsultem Bohemia pak podnikatelům celý proces ještě více usnadňuje.“
EU Servis je komplexní program, který zahrnuje konzultace o možnostech financování projektu, identifikaci vhodného programu podpory v rámci dotačního auditu, pomoc při zpracování žádosti o podporu, návrh financování projektu úvěrem i zhodnocení průběhu realizace projektu.
Nad rámec služby EU Servis GE Money Bank ve spolupráci s AgroConsultem Bohemia a regionálními Hospodářskými komorami organizuje také odborné semináře zaměřené na praktické zkušenosti se získáváním veřejné podpory a bankovního financování pro malé a střední podnikatele. Po brněnském a zlínském budou ještě letos následovat na přelomu srpna a září setkání v Českých Budějovicích a Plzni.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down