Prestižní značku Výrobek Libereckého kraje získalo deset regionálních produktů

Bio zrající sýr, krůtí měšec, mošt s chutí kořeněného jablka nebo dezert ve tvaru hrušky jsou některé z deseti produktů, které letos získaly prestižní značku Výrobek Libereckého kraje. Hodnotitelská komise letos posuzovala 97 produktů od 33 regionálních výrobců. Všichni přihlášení navíc poprvé získají označení Výrobce z Libereckého kraje, a to bez ohledu na umístění. Kraj tak chce podpořit všechny kvalitní výrobce místních potravin, řekla mluvčí úřadu Andrea Fulková.

"Opět se ukázalo, že se v našem regionu vyrábí celá řada velmi kvalitních a chutných potravin. Aby se pozornost nesoustředila jen na vítěze, mohou všichni přihlášení nově užívat označení Výrobce z Libereckého kraje. Tím podporujeme informovanost obyvatel kraje o regionálním původu těchto potravin. Navíc to, že vznikají v našem kraji, podporuje lokální ekonomiku a zároveň i zkrácení dodavatelského řetězce, a tím snižuje dopady dopravy potravin na životní prostředí," doplnil krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Židek (Piráti).
Soutěž vyhlásil Liberecký kraj poprvé v roce 2004, od té doby se o titul ucházelo už kolem tisíce regionálních výrobků. Zpracovatelé, farmáři i ekologičtí výrobci mají možnost soutěžit v devíti kategoriích. V minulosti jich bylo dokonce 12, některé ale zůstávaly neobsazené, proto kraj jejich počet zúžil. Od roku 2021 porota oceňuje také nejlepší výrobek z pohledu zdravého životního stylu. Do soutěže se mohly přihlásit lidé či firmy se sídlem na území Libereckého kraje. Šanci ale měli i výrobci mimo region, pokud přihlášený produkt v kraji vyrábějí.
Značku "Výrobek roku Libereckého kraje" může výrobce pro oceněný produkt používat po celou dobu jeho výroby, tedy i v dalších letech, pokud dodrží stejné složení a postup. "Jsem rád, že Liberecký kraj tuto tradici udržuje a dokonce hledá cesty, jak soutěž vylepšit. Zvlášť v dnešní době potřebujeme dostat k lidem, že potraviny, které se u nás vyrábějí, jsou kvalitní a takovéhle soutěže k tomu přispívají," řekl předseda regionální agrární rady Robert Erlebach.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down