Prezident podepsal novelu o zajištění odrůdové pravosti a kvality chmele

Modernizaci evidence chmelnic a zajištění odrůdové pravosti a kvality chmele umožní novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Hrad o tom informoval na webu. Úprava ověřování chmele a chmelových produktů bude zakotvena přímo v zákoně, nikoli jen ve vyhlášce.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) získá novelou možnost zaměřit se při kontrolách na ověření údajů uvedených v evidenci chmelnic. Ujasnění pravomocí ÚKZÚZ vstupovat na pozemky a produkční plochy chmelnic kdykoliv je to nutné, vyplynulo podle ministerstva zemědělství z praxe.
V minulých letech podle vyjádření ministerstva někteří producenti zpochybňovali právo vstupu zaměstnanců ústavu na jejich pozemky kvůli zjištění skutečného stavu věci.
Novela obsahuje nově vymezené požadavky důležité pro správnou evidenci chmelnic v návaznosti na úpravy ověřovacího procesu chmele a chmelových produktů. Do registru chmelnic bude nově nutné zahrnout informaci o identitě dodavatele sadby. Ověřit bude možné jen chmel pocházející z evidovaných chmelnic. Chmel je důležitou vývozní komoditou, a proto je nutné podle ministerstva zemědělství udržet záruku jeho kvality i směrem k zahraničním partnerům.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down