Převaha jehličnanů se podílí na globálním oteplování

Na globálním oteplování se podílí převaha výsadby jehličnatých lesů v Evropě. Uvádí to studie zveřejněná v novém čísle časopisu Science. Její výsledek odporuje dosavadnímu přesvědčení, podle něhož je vysazování stromů jednou z brzd zvyšování teplot. V případě jehličnanů, které mají temné koruny, to prý neplatí.

Skupina odborníků z francouzské laboratoře zabývající se klimatem a životním prostředím spočítala, že výsadba jehličnatých lesů od roku 1750 přispěla ke zvýšení letních teplot o 0,12 stupně Celsia. V mnoha zemích se vysazují nejčastěji borovice a smrky, jejichž temné koruny vstřebávají sluneční teplo, tvrdí vědci. Světlé listy dubů nebo bříz naopak světlo odrážejí zpět, avšak tyto listnaté stromy ustupují jehličnanům. Přitom se v Evropě zalesněná plocha od roku 1750 rozšířila o deset procent. Pozitivní vliv, který by to mělo mít na ovzduší, ale kazí špatná volba druhů, stojí ve studii. Je známo, že stromy jsou schopné pohlcovat oxid uhličitý, tedy plyn podílející se na oteplování. "Věc se ale netýká jen uhlíku," řekla Kim Naudtsová, která studii vedla. Podle profesora Milana Lstibůrka z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze se klima stále mění. Není tak podle něj možné určit teplotu, která by měla být optimální. "Není tedy možné hodnotit změnu teploty, s kladným či záporným znaménkem, jako pozitivní nebo negativní událost, byť druhá interpretace významně dominuje," dodal Lstibůrek.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Slova profesora Milana Lstibůrka by se měla tesat do kamene. Ano, my neznáme optimální teplotu na Zemi a pravděpodobně to ani nikdy vědět nebudeme. S jistotou lze říci, že se klima měnilo, mění a měnit bude. Vliv člověka sice nějaký být může, ale jen těžko lze postihnout všechny aspekty. Takové studie jsou jen prací pro práci. velmi dobře si pamatuji, jak v 70. a 80. letech převládal názor, že se blíží doba ledová a následující období bude velmi chladné a dlouhé. Dnes víme, že to nebyla pravda. Stejně si myslím, že hysterie kolem teplejšího klimatu dnes, je jen přechodná. Samozřejmě musíme dbát takových věcí, jako je nižší produkce emisí (už jen proto, že to pak dýcháme), nekácet bezhlavě jakékoli lesy, eliminovat betonovoasfaltové plochy (ten tmavý les je fakt lepší), obnovovat zaniklé vodní plochy (rybníky, kterých bylo ve stredoveku u nás 2x tolik), proste se chovat jako radni hospodari s vyhledem na stovky let dopredu. A hlavne zdravý rozum. Jenze tzv. ekologie je obrovsky byznys a tak budeme delat nesmyslne zavazky o snizeni globalni teploty (to povazuji za strasny nesmysl v duchu porucime vetru desti).

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down