Prevence proti krádežím stromků

S příchodem předvánočního času se zvyšuje riziko krádeže stromků v našich lesích. Lesy České republiky tuto skutečnost nepodceňují. Lesníci proto v těchto dnech činí preventivní opatření, aby ohrožené porosty ochránili. Informoval o tom mluvčí státního podniku Lesy ČR Radek Drahný.

Základem prevence je zvýšená přítomnost našich pracovníků na místech, která by zloděje mohla lákat. Tento dohled probíhá v nepravidelnou denní i noční dobu, v pracovních dnech i o víkendech. Některé mladé lesní kultury jsou postříkány chemickým roztokem, který na stromcích není vidět ani cítit. Tato látka však při pokojové teplotě silně zapáchá. „Abychom perspektivní stromy ochránili, odstraníme některé boční větve, nebo také nastříkáme špičku, větve a kmínek stromu barevným sprejem. Význam obou těchto opatření je ve snížení estetické atraktivnosti stromku,“ uvedl Drahný.
Další součástí naší prevence je výroba vánočních stromků z prořezávek za symbolické ceny. Prořezávkou se uvolňuje zahuštěně rostoucí les tak, aby jednotlivé stromky měly více místa kolem sebe. Tím se zvyšuje budoucí stabilita lesa. Prořezávky se týkají zejména smrkových, popřípadě borových porostů, proto i nabídka druhů vánočních stromků je omezená. Tak vyrobené stromky si mohou zájemci na některých lesních správách a lesních závodech koupit za cenu od 70 do přibližně 250 korun podle druhu a velikosti, sdělil mluvčí.
Vzhledem ke všem opatřením, která mají zabránit krádežím stromků v lese i k nabídce vánočních stromků za symbolické ceny, je nesmyslné riskovat postih, který může dosáhnout až 15 000 korun, krádeží stromků v lese, varuje Drahný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *