Prevence zabránila kůrovcové kalamitě

Lesníci státního podniku Lesy České republiky zabránili letos kůrovcové kalamitě prevencí i přes nepříznivou prognózu vývoje tohoto škůdce. Podle kalamitního základu, tedy množství kůrovců připravených k jarnímu rojení, Lesy ČR očekávaly, že škodlivý činitel napadne 1 500 000 m³ dřeva. Díky řadě přijatých preventivních opatření zpracovaly pouhých 1 008 000 m³ dřeva. Uvedl to mluvčí Lesů ČR Radek Drahný.

„Naši pracovníci opravdu situaci s kůrovcem nepodcenili a systematicky se celý rok aktivně věnovali vyhledávání kůrovcových ohnisek, která by ohrozila okolní les. Touto cílenou péčí a následnou včasnou asanací tak více než 400 000 stromů zůstane žít,“ uvedl Jiří Novák, generální ředitel Lesů České republiky, s. p.,
Prevenci rozšíření kůrovce byla založena na několika pilířích. V průběhu zimních měsíců lesníci důsledně vyhledávali v porostech stromy, které byly napadeny v předešlém roce. Od února postupně instalovali na vhodných místech lapáky – záměrně pokácené zdravé stromy, které se následně staly pastí na kůrovce. Těchto lapáků se nakonec pokácelo 230 000 kusů. Jako lapáky se v maximální možné míře využívaly také vichřicemi pokácené stromy. Šíření kůrovce měly zabránit feromonové lapače, kterých bylo instalováno na 48 000 kusů. Základem prevence však bylo napadené dřevo co nejrychleji zpracovat a odvézt z lesa tak, aby líhnoucí se brouci nemohli ohrozit zdravé stojící stromy. To se ve spolupráci se smluvními partnery, kteří na daných smluvních územních jednotkách pracovali, dařilo, zhodnotil mluvčí státního podniku.
Výsledkem je, že na třech čtvrtinách území spravovaného Lesy ČR se situace s kůrovcem zlepšila nebo nezhoršila. Jsou však i regiony, kde se letos kůrovec rozmnožil. Po řadě let takzvaného základního stavu, kdy nevznikají významné škody, letos došlo k vzestupu kůrovce na Plzeňsku, Karlovarsku a Královéhradecku. Tedy v oblastech, které byly v největší míře poničeny orkánem Kyrill. V těchto regionech bude nutné zejména v příštím roce skutečně důslednou prevencí zabránit masivnímu rozšíření, zdůraznil Drahný.
Na základě letošního vývoje se i pro příští rok dá očekávat asi 1 500 000 m³ kůrovcem napadeného dřeva. Pokud budou preventivní opatření tak efektivní jako letos, je reálná šance, že z tohoto čísla zbude opět pouze kolem jednoho milionu metrů krychlových.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *