22.06.2012 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Převody pozemků obcím

Pozemkový fond ČR převedl v loňském roce bezúplatně do vlastnictví obcí celkem 1 411 pozemků s výměrou 294 hektarů. Uvedl to první náměstek ředitele fondu Petr Šťovíček s tím, že od roku 1999 bylo takto převedeno 28 431 pozemků o celkové výměře 7 822 hektarů.

Jak informovala tisková mluvčí fondu Monika Machtová, fond může bezúplatně převést do vlastnictví obce zemědělské pozemky, které jsou v jejím katastrálním území, přičemž pozemky, o jejichž převod chce obec bezúplatně požádat, musí splňovat zákonem stanovené podmínky. Bezúplatně tak lze na obce převést pouze pozemky, které se nacházejí buď v zastavěném území, nebo na zastavitelné ploše. Současně musí být územním nebo regulačním plánem určené k zastavění veřejně prospěšnou stavbou nebo stavbou pro bydlení, případně mají pro tyto účely platné rozhodnutí o umístění stavby. Musí jít o pozemky zastavěné nemovitostmi ve vlastnictví obce, nebo o pozemky určené vydaným územním plánem nebo regulačním plánem pro výsadbu zeleně, s výjimkou pozemků v nezastavěném území. Pokud by po převodu pozemku na obec došlo ke změně charakteru stavby a ta by tak nebyla veřejně prospěšnou či určenou pro bydlení, je obec povinna pozemek převést zpět na fond.
Převáděny jsou i pozemky, které stát vlastní společně s obcí. Je-li dalším spoluvlastníkem třetí osoba, musí stát respektovat její předkupní právo a spoluvlastnický podíl jí nabídnout. Pokud však toto právo nevyužije, je celý podíl státu převeden na obec.

Pozemkový fond i v posledním roce své transformace bezúplatně převádí státní pozemky do vlastnictví obcí a lze tedy předpokládat, že i letos budou převedeny další stovky pozemků.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down